11 Φεβρουαρίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στη Σαντορίνη

Α.Ο. Θήρας - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Α.Ο. Θήρας στην 17η αγωνιστικής της Volley League γυναικών παρουσία 80 περίπου «αιώνια» πιστών που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ για να στηρίξουν την ομάδα.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 2-0 σετ, ωστόσο η νίκη κρίθηκε τελικά στο τάι μπρέικ σε ένα εντυπωσιακό ματς με πολλές ανατροπές που κράτησε 110 λεπτά. Το «τριφύλλι» έφτασε τους 40 βαθμούς και υποχρέωσε την πολύ ανταγωνιστική ομάδα της Σαντορίνης που βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας στη δεύτερη εντός έδρας ήττα της.

Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟ ήταν η Άτκινσον 21 (15/43 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), ενώ ακολούθησαν Καρκάσες 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 22% υπ.-07% άριστες) και Σάμανταν 14 (10/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που εκμεταλλεύτηκε τις κεντρικές του και προηγήθηκε με +4 (4-8) κι εν συνεχεία με +6 (6-12). Η Σαντορίνη κατάφερε να μειώσει σε 10-13, όμως οι «πράσινες» έκοψαν την αντεπίθεση των γηπεδούχων και με άσσο της Άτκινσον πήραν εκ νέου αέρα +6 (12-18). Στη συνέχεια η διαφορά έπεσε ξανά στους τρεις (16-19), όμως και πάλι το «τριφύλλι» δεν επέτρεψε στη Θήρα να πλησιάσει και έφτασε σε set ball (18-24) με την Άτκινσον για να κάνει τελικά το 0-1 με 19-25.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 19-19, όταν οι «πράσινες» προηγήθηκαν με +2 (19-21). Η Σαντορίνη μείωσε σε 20-21, όμως ο ΠΑΟ είχε το καθαρό μυαλό για να δημιουργήσει απόσταση τριών πόντων (20-23) και να φτάσει στο 0-2 με 22-25.

Η Θήρα μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και πέρασε μπροστά με 8-4 με τον ΠΑΟ να μαζεύει τη διαφορά σε 8-7. Οι «πράσινες» δε μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ και η Σαντορίνη έχτισε εκ νέου διαφορά +4 (12-8). Η Παπαφωτίου μείωσε σε 12-10, όμως οι γηπεδούχες με σερί 13-7 μείωσαν με 1-2 σετ (25-17).

Το επόμενο σετ θύμισε το δεύτερο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 11-11, όταν οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά με +2 (11-13). Η Σαντορίνη έσβησε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού και το σκορ ήρθε ξανά στα ίσα (16-16). Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι με 18-16 και διατήρησαν το προβάδισμα για το 2-2 (25-20).

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό από νωρίς και προηγήθηκε με 3-5, ενώ Κάρκασες και Άτκινσον έδωσαν αέρα +5 (3-8). Με δύο συνεχόμενους άσσους από τη Φουμάκη ο ΠΑΟ έκανε το 4-12. Ένα μπλοκ της Σάμανταν έδωσε match ball (5-14) στο «τριφύλλι» και με άσσο η Άτκινσον τέλειωσε το σετ με 5-15.