26 Φεβρουαρίου 2024

Μπάσκετ γυναικών: ήττα στο γαύρο

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 74-61

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα του έδινε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ καθώς γνώρισε την ήττα με 74-61 από τον Ολυμπιακό στην 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι «πράσινες» δεν έκαναν το παιχνίδι που θα ήθελαν ωστόσο συνεχίζουν να διεκδικούν το πρωτάθλημα ακόμη και με μειονέκτημα έδρας. Την Πέμπτη (29/2, 18:30) αντιμετωπίζουν τον Αθηναϊκό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», στο εξ αναβληθέν παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής.

Το ξεκίνημα ήταν νωχελικό για τις «πράσινες» αφού οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 8-2, ωστόσο ο ΠΑΟ ανέβασε στροφές και με σερί 0-9 πέρασε μπροστά (8-9) στο 6ο λεπτό. Το «τριφύλλι» δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα και ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι (15-11). Ο Παναθηναϊκός μείωσε με την Παυλοπούλου στο καλάθι (15-13) και με τη Τζόουνς σε 17-16 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Δεν βρήκε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» και οι γηπεδούχες μεγάλωσαν την απόσταση σε 28-18 στα μισά. Με τον Παναθηναϊκό να μην έχει εκτελέσει βολές στο πρώτο μισό (έναντι 11 του Ολυμπιακού) και σε συνδυασμό με τη χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 39-25.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα με την επιστροφή στο παρκέ για τα πρώτα πέντε περίπου λεπτά. Οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη έσφιξαν την άμυνά τους, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και με σερί 9-20 πλησίασαν σε 48-42, δύο λεπτά πριν λήξει το δεκάλεπτο. Με τρίποντο της Παυλοπούλου το «τριφύλλι» μείωσε στους τρεις (48-45), ενώ ανέλαβαν Τζόουνς και Αλέιν στην εκπνοή του χρόνου να διαμορφώσουν το 50-49.

Ο Παναθηναϊκός μετά το comeback της τρίτης περιόδου δε μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή και η διαφορά έγινε ξανά διψήφια για το τελικό 74-61.

Δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49,74-61

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 8, Καρλάφτη 2, Χριστινάκη 20(2), Βίτολα 20(2), Τόμπιν 9.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13(3), Παυλοπούλου7(1), Τσβίτκοβιτς 6, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 7(1), Τζόουνς 14(1), Αλέιν 10, Χαιριστανίδου 2.