15 Φεβρουαρίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: πρόκριση στο F4 του Κυπέλλου

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» πήραν τη νίκη-πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο κλειστό της Πυλαίας.

Οι «πράσινες» με μια πολύ σοβαρή εμφάνιση τσέκαραν το εισιτήριο για ακόμη ένα Final 4 Κυπέλλου που φέτος θα διεξαχθεί 8-10 Μαρτίου στο Λουτράκι. Με όπλο το σέρβις ο Παναθηναϊκός πήρε άνετα τα δύο πρώτα σετ και με ψυχραιμία στο τέταρτο τέλειωσε τη δουλειά. Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Άτκινσον 34 (29/57 επ., 5 άσσοι).

Οι «πράσινες» θα συναντήσουν στο Final 4 τους νικητές των ζευγαριών Θέτιδα-Ολυμπιακός, Ακαδημία Πρωταθλητών Πευκών-ΑΕΚ και Άρη-Θήρα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός με όπλο το σέρβις κατάφερε να πιέσει την υποδοχή του ΠΑΟΚ και πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας (2-12). Οι γηπεδούχες δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και η Άτκινσον με δύο συνεχόμενους άσσους έγραψε το 6-18. Ο ΠΑΟ κράτησε την απόσταση για να προηγηθεί με 0-1 (13-25).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-1, ωστόσο οι «πράσινες» με σερί 0-6 κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν κεφάλι στο σκορ (4-7). Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν λίγο αργότερα (8-8) όμως και πάλι το «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει αέρα +4 (10-14). Με την Παπαφωτίου στο σερβίς ο ΠΑΟ προηγήθηκε με +7 (13-20) για να φτάσει στο 0-2 με 19-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και πέρασε μπροστά με 6-2. Οι «πράσινες» μείωσαν στον πόντο (7-6) λίγο αργότερα αλλά δε μπόρεσαν να περάσουν μπροστά. Ο δικέφαλος του βορρά κράτησε το προβάδισμα και άνοιξε τη διαφορά στο +4 (19-15) και στο +6 (22-16) για να μειώσει τελικά σε 1-2 (25-20).

Ανταγωνιστικό και αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει και πάλι καλύτερα (7-4) και τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ μέχρι την ισοφάριση σε 11-11 με την Άτκινσον που αποτέλεσε λύση επιθετικά και με τρεις σερί πόντους έδωσε προβάδισμα 11-13 στο «τριφύλλι». Οι γηπεδούχες έφεραν στα ίσα (14-14) το σκορ όμως ένα μπλοκ της Σάμανταν και ο άσσος της Άτκινσον έδωσαν αέρα +3 (15-18) στον ΠΑΟ. Με σερί συνολικά 0-5 οι «πράσινες» διαμόρφωσαν το 15-20 υπέρ τους αλλά σύντομα ήρθε η απάντηση από πλευράς ΠΑΟΚ για το 23-23. Το θρίλερ συνεχίστηκε αφού οι γηπεδούχες έσβησαν το match ball του ΠΑΟ και το σετ πήρε παράταση. Ένα λάθος σερβίς του δικεφάλου για το 24-25 και ένας πόντος της Άτκινσον έδωσαν το σετ με 24-26 και τη νίκη στην ομάδα του κόουτς Καλμαζίδη.