26 Φεβρουαρίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: ήττα στη Λαμία

Λαμία - Παναθηναϊκός 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τη Λαμία στην 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών στο Χαλκιοπούλειο.

Τα «φίνα κορίτσια» δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό απέναντι στη Λαμία που ήταν πολύ ανταγωνιστική και παραμένουν στους 43 βαθμούς διατηρώντας τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Αξίζει να αναφερθεί η πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 300 «αιώνια» πιστοί που βρέθηκαν δίπλα στην ομάδα.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι καθ’ όλη τη διάρκειά του. Η Λαμία ήταν εκείνη που κατάφερε να φτάσει στο set ball (24-22) και να κάνει το 1-0 (25-22).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ που ήταν εξίσου ανταγωνιστικό. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα +2 (20-22) με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Σάμανταν αλλά οι γηπεδούχες τελικά προηγήθηκαν με 2-0 (25-23).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και έχτισε διαφορά από νωρίς. Στο 11-17 υπέρ του, η Λαμία ξεκίνησε να ροκανίζει τη διαφορά και μείωσε σε -2 (16-18). Οι «πράσινες» διατήρησαν ένα προβάδισμα δύο πόντων μέχρι την ισοφάριση σε 22-22. Ο ΠΑΟ βρέθηκε στο set ball (23-24) αλλά οι γηπεδούχες το έσβησαν και έστειλαν στην παράταση το σετ. Τελικά η Λαμία πήρε το σετ με 28-26 και τη νίκη.