25 Φεβρουαρίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: νίκη με γαύρο

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ντέρμπι με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στην 17η αγωνιστική της Volley League και βρίσκεται στην πρώτη θέση με πλεονέκτημα έδρας στο κατάμεστο Μετς.

Με όπλο το σέρβις του και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο και έφτασε στους 44 βαθμούς που τον τοποθετούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο και του δίνουν το πλεονέκτημα έδρας σε ημιτελικούς και τελικούς πλέι οφ.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ήταν ο Ερνάντεζ 22π. (17/32 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Πρωτοψάλτη 12π. (11/23επ., 1 άσσος, 38%υπ., 14%αρ.) , Βουλκίδη 12π. (5/8επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι)  και Κόβαρ 14π. (10/25επ., 3 μπλοκ 1 άσσος, 60%υπ., 44%αρ.) . Καθοριστικός ήταν ο Γιώργος Πετρέας που μίλησε στα κρίσιμα σημεία και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τους «πράσινους» που προηγήθηκαν με 5-0. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -2 (7-5) αλλά το «τριφύλλι» με τους Ερνάντεζ και Πρωτοψάλτη να πρωταγωνιστούν, ξέφυγε ξανά με +5 (17-12) ενώ η διαφορά έφτασε και στο +7 (21-14). Ο Ολυμπιακός  πλησίασε σε 23-18 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε με άνεση το 1-0 (25-19).

Με τον Βουλκίδη να πιέζει από το σερβίς ο ΠΑΟ μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο σετ και πήρε κεφάλι με 3-0, ωστόσο λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση (4-4). Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το προβάδισμα των φιλοξενούμενων (17-20). Το «τριφύλλι» με ωραίο πόντο του Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Ερντάντεζ μείωσε σε 19-20 και με άσσο του Βουλκίδη ισοφάρισε σε 20-20. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα όμως οι «πράσινοι» αυτοί τη φορά με μπλοκ του Κόβαρ έφεραν στα ίσα (23-23) το σκορ. Ένα λάθος στο σερβίς έδωσε set ball στον Ολυμπιακό (23-24) που ισοφάρισε τελικά σε 1-1 σετ (23-25).

Με καλό ρυθμό μπήκαν οι «πράσινοι» στο τρίτο σετ και πέρασαν σε θέση οδηγού από νωρίς (5-2). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε προβάδισμα 2-3 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφεραν στα ίσα (21-21) το σκορ και στη συνέχεια προηγήθηκαν (22-23). Ο Βουλκίδης ισοφάρισε σε 23-23 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε set ball (23-24), με τον Κόβαρ όμως να σβήνει το πρώτο (24-24) και να δίνει παράταση. Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκηνικό, έκαναν το 25-24 και με άσσο του Πετρέα ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1 (26-24).

Δεν ξεκίνησε καλά ο ΠΑΟ στο επόμενο σετ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διαφορά 5 πόντων (2-7) και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 15-19, όταν οι «πράσινοι» με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ερνάντεζ (2 άσσοι) ισοφάρισε σε 19-19. Στο 20-20, δύο συνεχόμενα μπλοκ από τον Πετρέα διαμόρφωσαν το 22-20. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν για το 23-23 αλλά ο ΠΑΟ έφτασε στο match ball με τον Κασαμπαλή στο σερβίς και τον Ερνάντεζ να τελειώνει τη δουλειά (25-23).