1 Δεκεμβρίου 2022

Βόλεϊ γυναικών: πρόκριση στους 32 του Challenge Cup

Πφέφινγκεν - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην Ελβετία με 3-2 σετ κόντρα στην Πφέφινγκεν και πέρασε στις 32 ομάδες του Challenge Cup και πλέον στην επόμενη φάση θα βρει μπροστά του τη γαλλική Ναντ. Συγκλονιστική συμπαράσταση από 200 «πράσινους» οπαδούς στην εξέδρα.

Ο αγώνας στην Ελβετία ήταν διαφορετικός από την Αθήνα καθώς οι γηπεδούχες έπαιξαν στην έδρα τους το τελευταίο τους χαρτί και ταυτόχρονα δεν  είχαν το άγχος της πρόκρισης με αποτέλεσμα να απελευθερωθούν και να παίξουν καλύτερα.

Παρόλα αυτά τα «φίνα κορίτσια» στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και πήραν τη σημαντική πρόκριση για την επόμενη φάση που θα βρουν μπροστά τους τη Ναντ και οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για τις 14 και τις 21 Δεκεμβρίου.

Το πρώτο σετ ήταν διαφήμιση μεν για το βόλεϊ ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να το κατακτήσει και το έχασε έπειτα από ένα μεγάλο ράλι στο σκορ με 31-29.

Το δεύτερο σετ ήταν εξίσου δύσκολο για το «τριφύλλι» και κρίθηκε και αυτό στις λεπτομέρειες στο τέλος ωστόσο οι «πράσινες» είχαν αυτή τη φορά την ψυχραιμία που χρειαζόταν και το κατέκτησε με 23-25.

Στο τρίτο και πολύ κομβικό σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έπρεπε ανέβασε κατακόρυφα ταχύτητα και πήρε το σετ με χαρακτηριστική άνεση με 15-25 κάνοντας το 1-2 και παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση με αυτό το σκορ.

Το τέταρτο σετ ήταν και πάλι για γερά νεύρα και ο Παναθηναϊκός το έχασε οριακά και πάλι όπως το πρώτο σετ  με 25-23 και έτσι οι δύο ομάδες πήγανε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ήταν ένα ακόμα συναρπαστικό σετ στο οποίο μίλησε στο τέλος η ποιότητα του «τριφυλλιού» και τελικά το συγκρότημα του Γκάιτς πήρε το σετ με 13-15 και τη νίκη-πρόκριση.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 31-29

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 23-25

3ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 15-25

4ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 25-23

5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Πφέφινγκεν προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 2-3 (31-29, 23-25, 15-25, 25-23, 13-15) σε 120'

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 11 (7/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μάτερ 11 (10/23 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 22 (19/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 15 (12/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 24% άριστες), Ζέρνοβιτς 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 27% άριστες), Λίντμπεργκ 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντεπράτι (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Σαλαντίν (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Πιέρετ, Χάγκελ, Κοχ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 15 (14/19 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 20 (15/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 31% υπ. - 18% άριστες), Γκρότους 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 14 (9/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 59% υπ. - 37% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Μεταξά 1 (1/2 επ.), Μερκούρη.