19 Δεκεμβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: νίκη με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 69-53

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 69-53 στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» υπερασπίστηκαν την έδρα τους και πλέον κοιτάζουν το εκτός έδρας ματς Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό (23/12, 17:30, Αίθουσα 5 ΣΕΦ,) στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τη Ριντ (2-0) και κράτησε τον ΠΑΟΚ χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά (7-0). Οι φιλοξενούμενες όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9 δύο λεπτά αργότερα. Οι «πράσινες» με τη Ριντ (10π. στο 1ο δεκάλεπτο) κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με +5 (15-10).

Με την ίδια φόρα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ και με ένα γρήγορο 5-0 από Χαιριστανίδου και Ριντ προηγήθηκε με +10 (20-10). Το «τριφύλλι» κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να «κλείσει» το ημίχρονο 31-18 υπέρ του.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και παρότι ο ΠΑΟΚ με σερί 0-8 πλησίασε στο -6 (40-34), κατάφερε να αντιδράσει και να στείλει πάλι τη διαφορά στο +10 (47-37) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι «πράσινες»  συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο στέλνοντας τη διαφορά στο +18 (58-40) και θέτοντας τις βάσεις για το τελικό 69-53.

Δεκάλεπτα: 15-10, 31-18, 47-37, 69-53

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα 3(1), Κωτούλα 6(2), Παυλοπούλου 2, Πότερ 8, Σωτηρίου 6, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 8(2), Παλάσκα, Κάρτερ 6(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 11.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 6, Κιολέογλου1, Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Κουκουναρίδου, Γουίλιαμς 10, Γουίλσον 21(3), Καρλάφτη 15(1), Πολυμέρου.