5 Δεκεμβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στο Μοσχάτο

Ελευθερία Μοσχάτου - Παναθηναϊκός 58-84

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ελευθερία στο Μοσχάτο και επιβλήθηκε τελικά με 58-84.

Οι «πράσινες» δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες και πήραν μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα και τη συντήρησαν ως το τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε διαφορά 20 πόντων στην πρώτη περίοδο με 13-32.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» διατήρησαν την ίδια συχνή σχέση τους με το αντίπαλο καλάθι αν και αμυντικά δέχτηκαν παραπάνω πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ήταν και πάλι καλές στην άμυνα και συντήρησαν τη διαφορά σε διψήφιο με 49-65 και το ματς έκλεισε με μια ακόμα πολύ καλή περίοδο, την τέταρτη για το «τριφύλλι» που εκτόξευσε το σκορ στο 58-84.

Δεκάλεπτα: 13-32, 38-52, 49-65, 58-84

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 20(3), Στούπα, Καρακασίδου 8, Νάτσκου, Σταμάτη 5(1), Σακουλάκη, Μυλωνάκη, Μπρίβερ 15, Ταμπάκου, Οκόγιε 7(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα 2, Κωτούλα 2, Παυλοπούλου 10(1), Πότερ 13, Μπάτσιου, Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή 12(2), Παλάσκα, Κάρτερ 11(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 6.