16 Δεκεμβρίου 2022

Βόλεϊ ανδρών: πρόκριση στους 8 του Challeng Cup

Παναθηναϊκός - Βίκινγκ Μπέργκεν 3-0 σετ

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε άνετα της Βίκινγκ Μπέργκεν με 3-0 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι παρουσία 700 οπαδών του και πέρασε στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα κόντρα στη νορβηγική ομάδα και δεν άφησαν ούτε στιγμή περιθώριο αντίδρασης.

Πλέον το «τριφύλλι» αναμένει αύριο να μάθει τον αντίπαλο του που θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του θεσμού και θα προκύψει από το ζευγάρι Οριόν (Ολλανδία) – Μουρόφ (Αζερμπαϊτζάν).

Ο Παναθηναϊκός με βασικό τον Κωστόπουλο αλλά και με τον Μπάση και δεν αγωνίστηκαν καθόλου στο ματς  οι Κόβαρ και Ρανγκέλ. Επιπλέον ο Άγγελος Μάρκου ήταν πρώτος σκόρερ μαζί με τον Φράγκο και πήρε και αυτός χρόνο συμμετοχής ενώ έπαιξαν και οι Γεωργίου-Σερεμέτης.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ κατάφερε και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 10-6  το οποίο στην συνέχεια μετατράπηκε σε 18-11.Η συνέχεια ήταν μια τυπική διαδικασία και ο ΠΑΟ πήρε το σετ με 25-18.

Περίπου παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 10-6 που λίγα μετά τα μισά του σετ το μετέτρεψε σε 14-7. Το σετ ήταν ένας πράσινος μονόλογος από κει και πέρα καθώς κατακτήθηκε με 25-14.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το σετ με 25-16 και με συνολικό σκορ 3-0 να περνάει στην επόμενη φάση.