10 Δεκεμβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στη Βούλα

Πρωτέας Βούλας - Παναθηναϊκός 55-67

Στο παρελθόν έμεινε η ήττα από τη Ραμάτ Χασαρόν για τον γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού και γύρισε στις νίκες κερδίζοντας εκτός έδρας τον αξιόμαχο Πρωτέα Βούλας με 55-67.
Οι «πράσινες» πήραν ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα και πάνε πλέον στο Βελιγράδι για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα με ανεβασμένη ψυχολογίας.

Το «τριφύλλι» δυσκολεύτηκε από τον αντίπαλο του στην αρχή του ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου με 16-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» κράτησαν ρυθμό στην επίθεση και βελτίωσαν λίγο την άμυνα τους με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 29-33 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο έκαναν το καλύτερο τους δεκάλεπτο στον αγώνα οι «τριφυλλοφόρες» και η λήξη της τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 41-51. Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική πλέον και ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του σκορ επικρατώντας με 55-67. Η Ριντ σήκωσε το βάρος στο σκοράρισμα με 26 πόντους ενώ βοήθησαν πολύ και οι Αλεξανδρή με 9 πόντους και Πότερ-Χαιρεστανίδου από 7 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-16, 29-33, 41-51, 55-67

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 16(2), Χατζηβασιλείου, Σακελλαρίου 9(1), Πατεράκη 8, Χατζηγιακουμή 4(1), Αναστασοπούλου Μ., Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 4, Μπουθ 14(2), Τζανετάτου, Στεφανίδου.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 26, Ζιάκα, Κωτούτλα, Παυλοπούλου 5(1), Πότερ 7, Σωτηρίου 5(1), Μπουντούρη 3(1), Αλέξανδρή 9(1), Κάρτερ 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 7.