29 Φεβρουαρίου 2016

Ήττες στο βόλεϊ

Στις γυναίκες ο Παναθηναϊκός Α.Ο. πήγε στο Ρέντη με στόχο τη νίκη κι έφτασε πολύ κοντά, ενώ υποχρέωσε τον Ο.Σ.Φ.Π. να χάσει τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα στην έδρα του. Η ομάδα μας είχε καλή απόδοση και ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τάι μπρέικ, με 3-2 υπέρ των γηπεδούχων, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Βόλεϊ Γυναικών.

Στους άνδρες ο Παναθηναϊκός Α.Ο. αν και παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό “πρόσωπο” και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο βόλεϊ, η αναμέτρηση κόντρα στον Ο.Σ.Φ.Π., στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague “Πάμε Στοίχημα”, έληξε με σκορ 3-1  υπέρ του αντιπάλου. Η μαχητικότητα των παικτών μας και η εκπληκτική παρουσία των οπαδών του Τριφυλλιού στις κερκίδες του κλειστού της Κυψέλης, ξεχώρισαν και έδειξαν ότι αναμένονται πολύ σκληρές μάχες στο Final 4 του Κυπέλλου, αρκεί οι αγώνες να παιχτούν... στα ίσα. Είναι ενδεικτικό ότι στο σημερινό αγώνα και συγκεκριμένα στο 3ο σετ, μετά από αλλεπάλληλες διακυμάνσεις και ενώ το σκορ ήταν 23-23, με τον Παναθηναϊκό Α.Ο. να φαίνεται πιο αποφασισμένος και με καλύτερη απόδοση, ο Πανταλέων έκανε μπλοκ στον Όγκουρτσακ και η μπάλα έσκασε καθαρά μέσα. Ωστόσο, επόπτρια και διαιτητής υπέδειξαν λανθασμένα μπλοκ άουτ και διαμόρφωσαν το σκορ σε 23-24 υπέρ του Ο.Σ.Φ.Π., αντί για 24-23 υπέρ του Παναθηναϊκού Α.Ο. Αυτό το κραυγαλέο λάθος, έγινε στον κρισιμότερο πόντο του κρισιμότερου σετ του αγώνα.