14 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα στο βόλεϊ ανδρών

Ηρακλής Θεσσαλονίκης - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. απώλεσε  πολύτιμους βαθμούς στο κλειστό της Μίκρας, κόντρα στον Ηρακλή, που επικράτησε με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague "Πάμε Στοίχημα". Στο 1ο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-3. Στη συνέχεια όταν το σκορ είχε διαμορφωθεί 20-15, η ομάδα μας έκανε ένα σερί 4-0 και μείωσε 21-19. Από κει και πέρα το τέλος του σετ εξελίχθηκε σε “ντέρμπι”, με τον Ηρακλή τελικά να το κατακτά με 28-26. Στο 2ο σετ το Τριφύλλι είχε προβάδισμα με 8-6, το οποίο εξελίχθηκε σε 12-10 υπέρ του Γηραιού. Ωστόσο κάποια λάθη στην υποδοχή του Τριφυλλιού οδήγησαν στο 25-22. Στο 3ο σετ, όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας θα μειώσει σε 2-1 σετ, μιας και ήταν μπροστά στο σκορ με 22-15. Ο Ηρακλής στη συνέχεια έκανε το 26-25 με τον Φερέιρα να ισοφαρίζει, όπως και στο 28-28. Ωστόσο, το σετ τελείωσε 32-30 υπέρ των γηπεδούχων έπειτα από άουτ επίθεση του Γκιμαράες.

Τα σετ: 28-26, 25-22, 32-30

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (12/22 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ - 50% άριστες), Φερρέιρα 19 (13/29 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Σούρδι 1 (1 μπλοκ, 33% υπ - 22% άριστες / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 38% άριστες), Ρέζκ, Παπαδόπουλος 2 (2/3 επ, 30% υπ - 20% άριστες).