14 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα στο γυναικείο βόλεϊ

Άρης Θεσσαλονίκης - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. βρέθηκε σε κακή ημέρα και άφησε βαθμούς στην Πυλαία, με τον Άρη να επικρατεί με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Βόλεϊ γυναικών. Καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τις γηπεδούχες να... πατούν γκάζι στα κρίσιμα σημεία και να “καθαρίζουν” τα σετ. Επιπλέον, το Τριφύλλι δεν εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό της Γκάνο, που αντικαταστάθηκε από τη νεαρή Γουγούση.

Στο 1ο σετ, η ομάδα μας πήρε προβάδισμα δύο πόντων (8-6), με την Γκάνο όμως να ισοφαρίζει και να να διαμορφώνεται στη συνέχεια το 13-14. Ο τραυματισμός της Καναδής λειτούργησε τελικά υπέρ των γηπεδούχων, που έκαναν το 16-14. Η ομάδα μας πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με την Παπαδοπούλου αλλά η Καετάνο με πολύ καλή απόδοση οδήγησε τον Άρη στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Στο 2ο σετ, οι κινήσεις του Ρούση από τον πάγκο και η άμεση αντίδρασή του φάνηκαν να μπορούν να ανατρέψουν τα δεδομένα αλλά και πάλι ο αντίπαλος έφτασε στο 25- 20.
Ακολούθησε σκληρή μάχη στο 3ο σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει την ευκαιρία για σετ μπολ στο 22-24. Η Καετάνο κράτησε τον Άρη στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά η Κωνσταντινίδου έβαλε εκ νέου το Τριφύλλι μπροστά στο σκορ με 24-25. Ο γηπεδούχες έσπασαν ξανά το σετ μπολ της ομάδας μας και διαμόρφωσαν το  28-26, που οδήγησε και στο τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 28-26

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 9 (9/14 επ.), Νομικού 1 (1/8 επ.,), Κουτουξίδου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 6 (6/11 επ., 42% υπ. - 17% άριστες), Τσίμα 22 (18/37 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 30% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσσο), Μερτέκη 8 (6/18 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ).