30 Σεπτεμβρίου 2016

Ήττα στο Βίγκο

Θέλτα Βίγκο - Παναθηναϊκός 2-0

Σε ένα από τα καλύτερα ευρωπαϊκά παιχνίδια του τα τελευταία χρόνια, ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε για 85 λεπτά τη γηπεδούχο Θέλτα σε ρόλο κομπάρσου και τους Ισπανούς φιλάθλους να δυσανασχετούν στην εικόνα της ομάδας τους να προσπαθεί να μην δεχθεί γκολ. Το «Τριφύλλι» έχασε σωρεία ευκαιριών και παράλληλα είχε να αντιμετωπίσει την απίθανη διαιτησία του Ιταλού Μπάντι, ο οποίος αρνήθηκε στο 66ο λεπτό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού και αποβολή για τον Καμπράλ σε ανατροπή του Ιμπάρμπο.

Σαν να μην έφταναν αυτά στο τελευταίο πεντάλεπτο του 90λεπτου η Θέλτα κατόρθωσε να σκοράρει δύο φορές και να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό σε ήττα με 2-0.

Θέλτα: Αλβαρες, Μάγιο, Καμπράλ, Φοντάς, Τζόνι, Ντίαζ, Ερνάντεζ, Σένε (71’ Βας), Ρόσι (79’ Ασπας), Ναράνχο (60’ Σίστο), Γκουιντέτι.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής (85’ Εμποκού), Σάμπα, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Λεντέσμα, Λουντ, Ιμπάρμπο, Βιγιαφάνες, Μπεργκ.