10 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στο Μοσχάτο

Ελευθερία Μοσχάτου - Παναθηναϊκός 49-77

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε εκτός έδρας της Ελευθερίας Μοσχάτου με 49-77 και έπαιξαν αρκετές από τις νεαρές αθλήτριες του «τριφυλλιού».

Άνετη νίκη για τις «μαχητικές ψυχές» που νίκησαν άνετα την Ελευθερία στο Μοσχάτο για την ;8η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Το «τριφύλλι» πήρε ένα ακόμα εύκολο δίποντο ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα αγωνίστηκε με μαύρο πένθος εις ένδειξη μνήμη της Ρούξι Ντουμιτρέσκου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πατήσει γκάζι και οι γηπεδούχες ήταν κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα το σκορ να λήξει με 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ ανέβασε στροφές σκόραρε με μεγαλύτερη συχνότητα και κλείδωσε τον αντίπαλο αμυντικά με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά ασφαλείας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 24-38.

Παρόμοιο με το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το τρίτο καθώς οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έκαναν εξαιρετική δουλειά και πήρα ευρύ προβάδισμα με 34-60.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το αξιοσημείωτο ήταν ότι έπαιξαν πολλές νεαρές αθλήτριες του «τριφυλλιού» όπως οι Καμπάκα, Μπάτσιου, Πατσιάτζη και Υφαντοπούλου.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και το βάρος του σκοραρίσματος σήκωσαν οι Παυλοπούλου (13π.), Σωτηρίου (12π.) και Αλέιν (11π.).

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-38, 34-60, 49-77

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 7, Νάτσκου 1, Αλιφραγκή, Κινγκ 10, Λέρη 5 (1), Ταμπάκου 5, Σπαθάρου 9 (2), Κάισερ 12.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7 (1), Παυλοπούλου 13 (1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9 (1), Μπάτσιου 3 (1), Σωτηρίου 12 (2), Πατσιάτζη 3, Τζόουνς 8, Θεοδωρομανωλάκη 8 (2), Αλέιν 11, Χαιριστανίδου 3 (1), Υφαντοπούλου.