17 Μαρτίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: διπλό στον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Volley League ανδρών βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» διπλασίασαν τις νίκες τους επί του ΠΑΟΚ στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος σε ένα ακόμη ανταγωνιστικό παιχνίδι που κράτησε 101 λεπτά. Η ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλου έκανε το 2-0 στη σειρά και χρειάζεται μία ακόμη νίκη για την πρόκριση στους τελικούς. Ο  τρίτος ημιτελικός στο Μετς έχει προγραμματιστεί για την Καθαρά Δευτέρα 18 Μαρτίου στις 7μ.μ.

Με πολλά χαμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το πρώτο σετ. Ο Κόβαρ με άσσο έδωσε αέρα +2 (6-8) στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε και με +4 (10-14). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στη συνέχεια στον πόντο (17-18) αλλά οι «πράσινοι» έφτασαν σε set ball με τον Κόβαρ (21-24) και ο Ερνάντεζ τέλειωσε τη δουλειά για το 0-1 (21-25).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και πέρασαν σε θέση οδηγού με 11-7. Το «τριφύλλι» μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 15-15. Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το +2 (21-19) του ΠΑΟΚ. Δύο συνεχόμενα μπλοκ από τον Ιερεθουέλο και τον Κόβαρ στη συνέχεια έφεραν το σκορ στα ίσα (21-21), ωστόσο οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τελικά το σετ με 25-22 για το 1-1.

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησαν οι «πράσινοι» στο τρίτο σετ χτίζοντας διαφορά από νωρίς (5-9). Το «τριφύλλι» πίεσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και μεγάλωσε κι άλλο την απόσταση στο +6 (10-16). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 14-17, αλλά με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς ο ΠΑΟ κατάφερε να προηγηθεί με +7 (14-21). Set ball στον Παναθηναϊκό έδωσε ο Κόβαρ (16-24) και ο Ερνάντεζ έκανε το 18-25 για το 1-2 σετ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στο επόμενο σετ με τον Παναθηναϊκό να πιέζει τον ΠΑΟΚ και να εκμεταλλεύεται τα λάθη του. Οι «πράσινοι» έχτισαν από νωρίς διαφορά (6-11) και διατήρησαν απόσταση ασφαλείας μέχρι το 21-25 για το τελικό 1-3.