21 Μαρτίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: πρόκριση στους τελικούς

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη-πρόκριση για τους τελικούς της Volley League ανδρών μετά την επικράτηση με 1-3 σετ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» με σερί 3-1 νίκες στην ημιτελική σειρά κόντρα στον ΠΑΟΚ, πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Μίλων (2-1 η σειρά).

Σε ακόμη έναν εντυπωσιακό ημιτελικό που κράτησε 109 λεπτά, το «τριφύλλι» με όπλα το σερβίς και το μπλοκ του αλλά και με τον Ερνάντεζ 23 (21/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) να οδηγεί στο σκορ, κατάφερε να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Κομβική ήταν η συνεισφορά των Κόβαρ 13 (8/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Ρανγκέλ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/17 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) και Φράγκου 5 (5/9 επ., 64% υπ. – 32% άριστες) που πέρασε ως αναγκαστική αλλαγή στο τρίτο σετ στη θέση του Πρωτοψάλτη.

Οι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ (9-4), ωστόσο γρήγορα ανέβασαν στροφές και μείωσαν σε 9-8. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα μέχρι την ισοφάριση σε 15-15. Από το σημείο αυτό και μετά ο Παναθηναϊκός με τον Πρωτοψάλτη να πιέζει από το σερβίς και τον Ερνάντεζ να τελειώνει επιθέσεις, πέρασε σε θέση οδηγού (16-18). Οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το σκορ (20-20) αλλά ο Βουλκίδης με δύο άσσους έδωσε set ball στον ΠΑΟ (20-24) που έκανε το 0-1 με 21-25.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 5-7, ωστόσο ήρθε η ισοφάριση (8-8). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Οι «πράσινοι» έφτασαν σε set ball (22-24) με τον Κόβαρ και παρότι ο ΠΑΟΚ έσβησε το πρώτο, κατάφεραν να κάνουν το 0-2 με τον Ερνάντεζ (23-25).

Στο ξεκίνημα του επόμενου σετ ο Φράγκος πέρασε ως αναγκαστική αλλαγή στη θέση του Πρωτοψάλτη. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 8-6, όταν ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να απομακρύνεται (18-13) για να μειώσει τελικά σε 1-2 σετ (25-18).

Με τον Φράγκο να πιέζει από το σερβίς ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 4-8 στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 13-13, όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν για το +4 (13-17). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 17-19 αλλά ο Κόβαρ με δύο συνεχόμενους πόντους του διαμόρφωσε το 17-21. Στο match ball του «τριφυλλιού» (19-24) ο Βουλκίδης τέλειωσε τη δουλειά με μπλοκ για το 19-25.