11 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ ανδρών: διπλό στην Καρδίτσα

Καρδίτσα - Παναθηναϊκός 64-87

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επιβλήθηκε άνετα εκτός έδρας της Καρδίτσας Ιαπωνική με 87-64 σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 16 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9-6 στο 3' και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 14-11 στο επόμενο λεπτό. Η Καρδίτσα Ιαπωνική πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 20-16 στο 7', ενώ το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 22-22.

Στο 13' οι πράσινοι προσπέρασαν με 25-24 και στο 14' οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία με 26-25. Το "τριφύλλι" έκανε το 29-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου και στο 19' ξέφυγε με 38-32.Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό AKTOR προηγούμενοι με διψήφια διαφορά πόντων (32-42).

Στο 22' οι πράσινοι ξέφυγαν με 48-33 και στο 24' έκαναν το 51-33. Ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 21 πόντων στο 25' (38-59), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 65-49.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει άνετα στη νίκη με 87-64.

Τα δεκαλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

Καρδίτσα Ιαπωνική (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 7, Μπιουκάναν 13, Μενένγκα, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ, Καμπερίδης 9 (3), ΜακΚάλουμ 13, Μακ 11 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (1), Μωραΐτης 4, Μπαλτσερόφσκι 9, Σλούκας 2, Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 16, Γκραντ 8, Ναν 5 (1), Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 6, Μήτογλου 15 (1), Μαντζούκας 3.