12 Μαρτίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: νίκη με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος της Volley League ανδρών στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινοι» μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι που κράτησε 123 λεπτά, έκαναν το 1-0 στη σειρά και χρειάζονται δύο ακόμη νίκες για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο δεύτερος ημιτελικός στη Θεσσαλονίκη έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη 14 Μαρτίου στις 5μ.μ.

Για την ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλου πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ 27 (26/41 επ., 1 άσσος), ωστόσο κομβική ήταν η συνεισφορά των Πρωτοψάλτη 10 (7/14επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63%υπ.-31%αρ.), Βουλκίδη 11 (6/10επ., 5μπλοκ) και Κασαμπαλή 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Η ομάδα αγωνίστηκε με μαύρο διακριτικό στην εμφάνιση εις ένδειξη πένθους για το χαμό της Ρούξι Ντουμιτρέσκου, ενώ πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ, προηγήθηκαν (0-3) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 13-13, όταν οι πράσινοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (14-13). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει από τη θέση σέρβις αλλά έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω (19-22). Με κύριο εκφραστή τον Ερνάντεζ στην επίθεση ο ΠΑΟ μείωσε σε 22-23 και με άσσο του Κασαμπαλή ισοφάρισε σε 23-23. Δύο συνεχόμενα λάθη όμως από πλευράς πρασίνων οδήγησαν στο 0-1 του ΠΑΟΚ (23-25).

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος τόσο στο σερβίς όσο και στο μπλοκ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 11-11, όταν με τον Πρωτοψάλτη αρχικά στο σερβίς και στη συνέχεια τον Ρανγκέλ το «τριφύλλι» πίεσε και έχτισε διαφορά +6 (17-11). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 22-19 αλλά ο Κόβαρ ήταν αυτός που έδωσε set ball στον ΠΑΟ. Ο Κασαμπαλής μπήκε αλλαγή για το σερβίς και δυσκόλεψε την υποδοχή των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα ο Ερνάντεζ να τελειώσει τη δουλειά για το 1-1 (25-19).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «πράσινοι» στο επόμενο σετ και προηγήθηκαν με 9-4. Οι  φιλοξενούμενοι όμως με σερί 6-11 έφεραν στα ίσα το σκορ (15-15) και ξεκίνησαν να χτίζουν διαφορά. Στο 20-24, ο Παναθηναϊκός με τρομερή ψυχραιμία και με τον Πρωτοψάλτη να πιέζει από το σερβίς ξεκίνησε να σβήνει τα set ball του ΠΑΟΚ μέχρι που ισοφάρισε σε 24-24. Το σετ εξελίχθηκε σε ράλι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι το 29-29, όταν ένα λάθος του ΠΑΟΚ έδωσε πλεονέκτημα στον ΠΑΟ που τέλειωσε το σετ με άσσο του Ερνάντεζ για το 2-1 (31-29).

Με την ψυχολογία ανεβασμένη οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ και έχτισαν διαφορά +6 (12-6). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -3 (17-14) αλλά με τον Ερνάτνεζ να αναλαμβάνει τις επιθέσεις το «τριφύλλι» πήρε ξανά αέρα +5 (22-17). Στο 24-19, ο ΠΑΟΚ έσβησε τέσσερα set ball του ΠΑΟ, όμως τελικά οι αθλητές του Ανδρεόπουλου έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-23.