29 Μαρτίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: αποκλεισμός στο Κύπελλο

Παναθηναϊκός - Μίλωνας 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας αφού γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ από τον Μίλωνα στο κλειστό γυμναστήριο ΕΑΚ Νεάπολης στη Λάρισα.

Οι «πράσινοι» είχαν αρκετά προβλήματα να αντιμετωπίσουν ύστερα από τον τραυματισμό του Ιερεθουέλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δεν έκαναν το παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα στον ημιτελικό του final-4. Πλέον, κοιτάζουν τους τελικούς του Λιγκ Καπ και του Πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί (4-4). Στο 4-6 επήλθε ο τραυματισμός του Ιερεθουέλο και στη θέση του πασαδόρου  πέρασε ο Κασαμπαλής. Οι «πράσινοι» παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-14, ωστόσο στη συνέχεια ο Μίλωνας κατάφερε να χτίσει διαφορά (15-20) και να κάνει το 0-1 (19-25).

Με διαφορετική σύνθεση ξεκίνησε το δεύτερο σετ για το «τριφύλλι» με τον Πρωτοψάλτη να περνάει στη θέση του Φράγκου και τον Ζήση στη θέση του Κοντοστάθη. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο σετ και προηγήθηκαν με 6-2. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-5 αλλά ο ΠΑΟ με σαφώς βελτιωμένη εικόνα σε όλους τους τομείς πήρε αέρα +6 (17-11). Το «τριφύλλι» διατήρησε την απόσταση και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-18 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε όπως και το πρώτο με τον Μίλωνα να δημιουργεί από νωρίς διαφορά (4-9). Οι «πράσινοι» είχαν αρκετά κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και έφτασε στο 1-2 σετ (13-25).

Μαζί πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι το προβάδισμα του Μίλωνα με 5-8. Με τον Βουλκίδη να πιέζει από το σερβίς, ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 12-14 και με μπλοκ του Πετρέα ισοφάρισε σε 14-14. Ένας άσσος του Βουλκίδη έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» (15-14). Από το σημείο αυτό και μετά οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το +2 (19-21) του Μίλωνα. Λίγο αργότερα, ο Ερνάντεζ μείωσε σε 22-23 αλλά οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν σε set ball (22-24). Ο Πρωτοψάλτης το έσβησε (23-24) και με άσσο έδωσε παράταση στο σετ (24-24). Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες μέχρι το 27-27, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν το match ball (27-28) και τη νίκη.