9 Μαρτίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: αποκλεισμός στο Κύπελλο

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1 σετ

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας αφού γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλά στο κλειστό Γυμναστήριο «Γεώργιος Γαλανόπουλος» κατακτώντας το πρώτο σετ, ωστόσο δε μπόρεσαν να διατηρήσουν την απόδοσή τους στο ίδιο επίπεδο με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα.

Η ομάδα αγωνίστηκε με μαύρο διακριτικό στην εμφάνιση εις ένδειξη πένθους για το χαμό της Ρούξι Ντουμιτρέσκου, ενώ πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Καλό ήταν το ξεκίνημα για το «τριφύλλι» που προηγήθηκε από νωρίς στο σετ (4-10). Οι πράσινες με όπλα το σέρβις και την υποδοχή κράτησαν την απόσταση στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός πλησίασε επικίνδυνα στο 19-21, ωστόσο με ψυχραιμία η Παπαφωτίου έδωσε set ball στον ΠΑΟ για το 0-1 (23-25).

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ήταν το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί καθ’ όλη τη διάρκεια. Ο τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 23-22 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ (25-22).

Στα δύο επόμενα σετ ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 3-1.