2 Μαρτίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: ήττα από Απολλώνιο

Παναθηναϊκός - ΟΦΑ Απολλώνιος 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ από τον ΟΦΑ Απολλώνιο στην 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν αρκετά στην υποδοχή  ειδικά μετά τον τραυματισμό της Γκρότους με αποτέλεσμα να ηττηθούν και να παραμείνουν στους 43 βαθμούς.

Πριν την αναμέτρηση η Μαρτίνα Σάμανταν παρέλαβε το βραβείο της ΚΥΑΝΑ MVP της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος από τον Αντιπρόεδρο του Συλλόγου κ. Δημήτρη Βρανόπουλο.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο σετ με τον Απολλώνιο να οδηγεί στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί σε μικρή απόσταση μέχρι την ισοφάριση σε 16-16 με τη Γκρότους. Ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά με +2 (20-18), όμως δε μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά και οι φιλοξενούμενες έφεραν άλλη μια ισοπαλία στο σετ (22-22). Στο σημείο αυτό η Σάμανταν έβαλε ξανά μπροστά τις «πράσινες» (23-22) και η Κελεσίδη με μπλοκ έδωσε set ball (24-22). To 1-0 ήρθε με πόντο της Σάμανταν (25-22).

Μετά το 4-4, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει στο δεύτερο σετ με την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων να διευρύνεται (7-14). Το «τριφύλλι» μάζεψε τη διαφορά και πλησίασε στο -2 (21-23) αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 1-1 σετ (22-25).

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε καλά στο τρίτο σετ (3-0) αλλά στη συνέχεια έχασε το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει (7-7). Ο τραυματισμός της Γκρότους την άφησε στον πάγκο και η Γενιτσαρίδη πέρασε στη θέση της.  Οι φιλοξενούμενες πήραν τα ηνία και προσπέρασαν με 2-3 πόντους μέχρι το 16-19. Οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση και με συνεχόμενους πόντους από τις Χατζηευστρατιάδου και Γενιτσαρίδη ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά (23-22) για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 25-22.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι εξελίχθηκε το τέταρτο σετ μέχρι το 10-10, όταν ο Απολλώνιος ζόρισε την υποδοχή των «πρασίνων» και πήρε προβάδισμα (12-21). Το «τριφύλλι» μείωσε σε 17-22 όμως δε μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση με το ματς να πηγαίνει στο τάι μπρέικ (18-25).

Ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να βρει ρυθμό στο τάι μπρέικ με αποτέλεσμα να κυνηγάει από την αρχή του σετ. Οι «πράσινες» πλησίασαν σε 11-13 αλλά τελικά έχασαν το σετ με 11-15 και το ματς με 2-3 σετ.