23 Απριλίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: ήττα στον 4ο τελικό

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε μια ακόμα ανατροπή όμως δεν του το επέτρεψαν οι απουσίες και κάποιες αποφάσεις που έδειξαν ξεκάθαρη στάση να μην πάνε οι τελικοί σε πέμπτο ματς.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Ολυμπιακό στον τέταρτο τελικό της Volley League ανδρών στο κλειστό του Ρέντη μετρώντας ακόμη μια απουσία μετά τον Ιερεθουέλο, αυτή του λίμπερο Κοντοστάθη που υπέστη πνευμονία.

Παράλληλα, στο 19-18 του τέταρτου σετ ο πάγκος του Παναθηναϊκού δέχθηκε αντικείμενο από την κερκίδα με τον πρώτο διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρο να ζητάει την εκκένωση της εξέδρας των οργανωμένων οπαδών του Ολυμπιακού για να συνεχιστεί ο αγώνας. Ασφαλώς αυτή η ενέργεια αποτελεί μια ακόμα μελανή σελίδα για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» που είχαν πολλά να διαχειριστούν το πάλεψαν μέχρι το τέλος παρόλο που δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν τη σειρά με τις νίκες των τελικών να είναι 1-3 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε στη δεύτερη θέση τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Volley League.

Μαζί ξεκίνησαν οι δυο ομάδες μέχρι το προβάδισμα των γηπεδούχων με 14-10. Οι «πράσινοι» με άσσο του Πετρέα μείωσαν λίγο αργότερα σε 17-15 αλλά τα λάθη στοίχισαν με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 με 25-17.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στο δεύτερο σετ με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να περνάει τον Κωστόπουλο ως λίμπερο στη θέση του Ζήση και τον Φράγκο στη θέση του Κόβαρ περίπου στα μισά του σετ. Οι ερυθρόλευκοι έχτισαν διαφορά (17-10) και έκαναν το 2-0 με 25-19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ με τον Πρωτοψάλτη να δίνει προβάδισμα +3 (4-7) στο «τριφύλλι». Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-7 αλλά οι «πράσινοι» δεν τους επέτρεψαν να αντιδράσουν ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 (12-18). Οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν σε 18-20 αλλά ο ΠΑΟ αντέδρασε και έφτασε σε set ball (19-24) για το 2-1 στα σετ με 20-25.

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στο σετ και βρέθηκε πίσω με 6-2 όμως με τον Πετρέα να πιέζει από το σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 και να περάσει μπροστά με 6-8. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πέρασε τον πασαδόρο Κερν στη θέση του Κασαμπαλή. Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες και στο 11-11 ένα μπλοκ του Πετρέα και ένας άσσος από του Ερνάντεζ έδωσαν αέρα +2 (11-13) στον ΠΑΟ. Οι ερυθρόλευκοι με σερί 5-2 πέρασαν μπροστά (16-15) αλλά το «τριφύλλι» έφερε στα ίσα το σκορ (16-16) και με άσσο του Πετρέα πήρε προβάδισμα (16-17). Μετά από ράλι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 19-18, όταν ένα αντικείμενο έπεσε στον πάγκο του Παναθηναϊκού από την κερκίδα. Ο Νώντας Γεροθόδωρος ζήτησε την εκκένωση της εξέδρας του Ολυμπιακού και ο αγώνας συνεχίστηκε.

Μετά τη διακοπή με μπλοκ του Βουλκίδη το σκορ ήρθε στα ίσα (19-19). Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες με τον Ερνάντεζ να δίνει λύσεις επιθετικά μέχρι το 21-22. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Φράγκος που με δύο σερί πόντους έκανε το 21-24 και ύστερα ο Ερνάντεζ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ (21-25).

Οι «πράσινοι» δε μπήκαν καλά στο 5ο σετ με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα (7-2). Το «τριφύλλι» όμως με επιμέρους σερί 2-7 ισοφάρισε σε 9-9 και με άσσο του Πετρέα διαμορφώθηκε το 9-10. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και έφτασαν στο 15-12.