25 Απριλίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: νίκη στον 4ο τελικό

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» νίκησαν τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στον τέταρτο τελικό της Volley League, έφεραν τη σειρά στα ίσα (2-2) και θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα το Σάββατο (27/4) στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «πράσινες» με ακόμη μια πολύ σοβαρή εμφάνιση κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2 νίκες και θα παλέψουν το τρίτο σερί πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών. Ο πέμπτος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Απριλίου στις 7.30μ.μ. στο κλειστό του Ρέντη.

Μαζί ξεκίνησαν οι δύο ομάδες μέχρι το 6-5, όταν το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με +4 (9-5). Ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά μέχρι το 12-9 αλλά οι «πράσινες» κατάφεραν να απομακρυνθούν με +8 (19-11) και να κάνουν το 1-0 άνετα με 25-15.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τις ομάδες να προχωρούν μαζί. O Παναθηναϊκός έπαιρνε μικρό προβάδισμα και ο Ολυμπιακός το έσβηνε μέχρι και το 22-20. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (22-21) αλλά η Σάμανταν έδωσε ξανά αέρα +2 (23-21) στον ΠΑΟ που έφτασε στο set ball (24-23) για το 2-0 με 25-23.

Καλύτερα μπήκαν οι ερυθρόλευκες στο τρίτο σετ χτίζοντας διαφορά +3 (7-10). Οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 12-12, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τρεις (13-16). Ο ΠΑΟ έφερε το σκορ στα ίσα (19-19) και πέρασε σε θέση οδηγού με 23-21. Ωστόσο, με σερί 0-2 οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν (23-23) και έφτασαν πρώτες στο set ball (23-24) για το 2-1 στα σετ με 23-25.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα και του επόμενου σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 5-6, όταν με δύο σερί πόντους η Κάρκασες έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» (7-6). Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες αλλά οι «πράσινες» κατάφεραν να ξεφύγουν με +4 (15-11). Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 1-5 και ισοφάρισε σε 16-16. Μαζί πορεύτηκαν μέχρι το +2 (18-20) των φιλοξενούμενων. Ο Παναθηναϊκός έσβησε τη διαφορά για το 20-20 με την Άτκινσον που έβαλε και μπροστά το «τριφύλλι» (21-20). Στο 23-23 η Άτκινσον με μπλοκ έβαλε τον ΠΑΟ σε θέση match ball (24-23) και η Σάμανταν τέλειωσε τη δουλειά για το 25-23 και το 3-1 στα σετ.

Ο προπονητής τη ομάδας Ντράγκαν Νέσιτς είπε: «Παίζουμε με έναν πολύ καλό αντίπαλο και είχαμε δείξει και στο πρώτο ματς ότι μπορούμε να πετύχουμε κάτι καλό. Αυτοί οι τελικοί δείχνουν ότι υπάρχει πολύ υψηλό επίπεδο στο πρωτάθλημα. Μπορούμε και πάμε να διεκδικήσουμε τον 5ο τελικό που θα κρίνει και τον πρωταθλητή και αυτό θα προσπαθήσουμε».