5 Απριλίου 2024

Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών: διπλό στον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ αφού επικράτησε με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης στη Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» με μια πολύ μεστή εμφάνιση κατάφεραν να πάρουν καθαρή νίκη και πλέον χρειάζονται δύο σετ για την κατάκτηση του τίτλου. Η «ρεβάνς» έχει προγραμματιστεί την Κυριακή 7 Απριλίου στις 5μ.μ. στο κλειστό του Μετς και θα μεταδοθεί από το PAO TV.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και με σταθερή υποδοχή και καλή ανάπτυξη στο παιχνίδι του κατάφερε να φτάσει στη νίκη σε 80 λεπτά. Πολύ καλή εμφάνιση από τον πασαδόρο του «τριφυλλιού» Σταύρο Κασαμπαλή που μοίρασε ωραία το παιχνίδι και μεγάλη συνεισφορά από τους Κοβάρ 13 (12/22επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.) και Πρωτοψάλτης 12 (10/12επ., 2 άσσοι, 55%υπ., 27%αρ.).

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που πέρασε από την αρχή του σετ σε θέση οδηγού (5-8) και κράτησε απόσταση (12-16). Ο ΠΑΟ έφτασε έναν πόντο από την κατάκτηση του σετ (18-24) αλλά ο ΠΑΟΚ έσβησε πέντε set ball πλησιάζοντας σε 23-24. Ο Κόβαρ όμως ήταν αυτός που τέλειωσε τη δουλειά για το 0-1 (23-25).

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του επόμενου σετ μέχρι το 6-6. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα +2 (8-6) όμως οι «πράσινοι» ισοφάρισαν ( 9-9) και πέρασαν λίγο αργότερα σε θέση οδηγού με 10-13. Από το σημείο αυτό και μετά ο ΠΑΟ αύξησε τη διαφορά στο +5 (13-18) και την κράτησε μέχρι το set ball (20-24). Το «τριφύλλι» έκανε το 0-2 με 21-25.

Μαζί πήγαιναν οι δυο ομάδες στο τρίτο σετ μέχρι το 15-15, όταν Ρανγκέλ και Ερνάντεζ έδωσαν αέρα +2 (15-17) στο «τριφύλλι». Από το σημείο αυτό και μετά ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στο 20-23. Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του έκανε το 0-3 με 21-25.