27 Απριλίου 2024

Μπάσκετ γυναικών: νίκη στον 4ο τελικό

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 60-50

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού νίκησε με 60-50 τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2 και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες και με μια πολύ σοβαρή εμφάνιση πήραν τη νίκη διατηρώντας αήττητη τη Λεωφόρο για φέτος τόσο στη σειρά των τελικών όσο και στην κανονική περίοδο. Με πρώτη σκόρερ τη Τσβίτκοβιτς (20π.) και με ακόμη ένα double double της Αλέιν (10π., 11ριμπ.), το «τριφύλλι» θα διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή την Κυριακή 28 Απριλίου στις 13:00 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-8, αλλά ο Παναθηναϊκός με τη Τσβίτκοβιτς να δίνει λύσεις επιθετικά μείωσε σε 6-8 και στη συνέχεια η Αλέιν έφερε το σκορ στα ίσα (8-8) στο 7’. Η πρώτη περίοδος έληξε 10-10.

Με «πράσινο» σερί 4-0 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (14-10) και παρόλο που ο Ολυμπιακός απάντησε και πλησίασε σε 16-15, οι «πράσινες» έκοψαν την αντεπίθεση και ανέβασαν στροφές. Στην εξίσωση μπήκε και η Τζόουνς που έκανε το +7 (24-17) στο 1:16 ενώ με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς το ημίχρονο έκλεισε 27-17.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό και ξεκίνησε να αυξάνει την απόσταση για το +12 (40-28) ύστερα από τρίποντο της Αλεξανδρή. Οι ερυθρόλευκες απάντησαν (40-30) αλλά η Παυλοπούλου επίσης με τρίποντο έκανε το 43-30. Η περίοδος έληξε με διψήφια διαφορά υπέρ του ΠΑΟ 43-30.

Το +17 του «τριφυλλιού» έγραψαν με 3/3 τρίποντα Αλεξανδρή, Παυλοπούλου και Τσιβίτκοβιτς (52-35). Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στη συνέχεια με τον Παναθηναϊκό να έχει θέσει τις βάσεις της νίκης. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν στη νίκη με 60-50.

Δεκάλεπτα: 10-10,  27-17, 43-33, 60-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(2), Τσβίτκοβιτς 20(2), Σωτηρίου7(1), Αλεξανδρή 6(2), Τζόουνς 2, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10, Χαιριστανίδου.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 3, Σπυριδοπουλου 9(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 14(1), Καρλάφτη, Δίελα 2, Χριστινάκη 9(1), Κολλάτου 5(1), Τόμπιν 8.