2 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Ουνικάχα Μάλαγα 82-71

Την έβδομη του νίκη έπειτα από δέκα αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 82-71 της Ουνικάχα Μάλαγα στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε Νικ Καλάθης με 16.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (7-7 στο 5’). Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει… στροφές από τα μέσα του δεκαλέπτου και στο 8’ βρέθηκε προηγούμενος με 15-9, ενώ η Μάλαγα μείωσε σε 16-15 στο 10’.

Στο 13’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 24-18, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-32! Μάλιστα στο 22’ κατάφεραν να ξεφύγουν με 41-34, με το «τριφύλλι» να αντεπιτίθεται και στο 25’ να προσπερνά με 44-41. Και πάλι όμως η ισπανική ομάδα προηγήθηκε με 54-51 στο 29’ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 54-54. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 15 (3), Παππάς 11 (2), Ντένμον, Γκιστ 17 (1), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 4 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 7 (2), Καλάθης 16 (2), Αντετοκούνμπο

Μάλαγα (Χουάν Πλάθα): ΜακΚάλουμ 8, Ντίαθ 3, Σαλίν, Ντίεθ 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 12 (2), Νέντοβιτς 16 (3), Μπρουκς, Όγκουστιν 9, Σουάρεθ 14 (3), Μούσλι 6