10 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη στο μπάσκετ

Άρης - Παναθηναϊκός 70-88

Την 8η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας άνετα εκτός έδρας του Άρη με 88-70. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Κρις Σίνγκλετον και Κέι Σι Ρίβερς που προσέθεσαν από 9.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 6-2 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 6-6 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-17 υπέρ του «τριφυλλιού». Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 26-17, διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το 15’ (23-32) , ενώ στο 18’ ξέφυγαν με 40-27. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-32, αλλά οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 52-42 στο 24’.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να πάρουν διαφορά ασφαλείας (42-58 στο 26’) και να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 64-49! Στο 34’ η διαφορά έφτασε στο +22 (62-74) με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στη νίκη με 88-70.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 11 (1), Μούρτος, Αθηναίου 12 (1), Βασιλόπουλος 7, Μπένσον 18, Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 3(1), Τσαϊρέλης 2, Χρηστίδης 4, Ουίβερ 2, Μπελ 11(3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 9(3), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 18(3), Σίνγκλετον 9(3), Παππάς 6, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 7, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 5(1).