3 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη στο μπάσκετ

Παναθηναϊκός - Τρίκαλα 87-56

Tην έβδομη νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας άνετα (87-56) των Τρικάλων BC Aries στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ζακ Όγκαστ με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 12.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με το «τριφύλλι» να προηγείται με 13-9 στο 8’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-14. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν ανταγωνιστική και στη δεύτερη περίοδο καθώς διατηρούταν κοντά στο σκορ. Στο 15’ οι «πράσινοι» προηγούνταν με 31-24, ενώ  το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 40-33.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει στροφές με την έναρξη της επανάληψης και στο 25’ ξέφυγε με 52-38 και στο 28’ με 60-39. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-42 και ουσιαστικά η έκβαση του αγώνα είχε κριθεί με τον Τσάβι Πασκουάλ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Τελικά, το «τριφύλλι» έφτασε στη νίκη με 87-56.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 1, Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1), Καλάθης 2

Τρίκαλα (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2)