17 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη στο μπάσκετ

Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο 91-69

Υπό απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η «Ημέρα Φιλάθλου» της ΚΑΕ Παναθηναϊκός στον αγώνα με το Ρέθυμνο Cretan Kings, όπου η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε με 91-69 πετυχαίνοντας το 9 στα 9 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Χιλιάδες φίλαθλοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της «πράσινης» ΚΑΕ, ευχαριστήθηκαν το θέαμα και τις εκπλήξεις, ενισχύοντας παράλληλα τους πληγέντες από τις καταστροφικές πλημμύρες της Μάνδρας, καθώς σε αυτούς θα διατεθούν τα έσοδα του αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτου του δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο με το «τριφύλλι» να βρίσκεται με έναν πόντο μπροστά στο φινάλε του (19-18).

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε κατά πολύ, με τους «πράσινους» να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-35. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές μετά το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων (62-45 στο 30’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους αθλητές του Τσάβι Πασκουάλ να σκοράρουν άπαντες για το τελικό 91-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 62-45, 91-69

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 14 (2), Γκιστ 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (1), Αντετοκούνμπο 4, Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 10, Καλαϊτζάκης 2, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 14 (2), Μήτογλου 7

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 6, Μούντι 24 (5), Λι 8, Γιαννόπουλος 3 (1), Άρμστεντ 10 (1), Ντάνιελς 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης