29 Δεκεμβρίου 2017

Ήττα στην Ευρωλίγκα

Βαλένθια - Παναθηναϊκός 67-63

Την 5η ήττα του έπειτα από 15 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Basket League γνώρισε ο Παναθηναϊκός χάνοντας εκτός έδρας από τη Βαλένθια με 67-63. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μάρκους Ντένμον με 10.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 7-0, όμως η Βαλένθια αντεπιτέθηκε και στο 6’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (10-10). Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 17-12! Στο 12’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 23-15, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στον αγώνα και να ισοφαρίσουν σε 28-28 στο 18’, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 32-32. Στο 23’ η Βαλένθια ξέφυγε με 36-33, αλλά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασε και με σερί 13-0 προσπέρασε με 46-36. Και πάλι, όμως, οι Ισπανοί «απάντησαν» με ένα επιμέρους 10-0 ισοφαρίζοντας σε 46-46, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-48. Στο 32’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 53-50, αλλά το «τριφύλλι» προσπέρασε με 55-53 στο 34’. Η συνέχεια του αγώνα ήταν δραματική με τη Βαλένθια να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων 36’’ πριν το τέλος (65-63) και τελικά να φτάνει στη νίκη με 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

Βαλένθια (Τσους Βιδορέτα): Τόμας, Αμπάλδε 4, Φαν Ρόσομ 4, Ρούντεζ 2, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Μαρτίνεθ 4, Πλάις 13, Γκριν 21 (4), Ντόορνεκαμπ 8 (2)

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 10 (2), Γκιστ 3, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ, Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 17 (3), Αντετοκούνμπο