20 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-76

Την 9η νίκη του έπειτα από 13 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 89-76 της Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ. Πρώτοι σκόρερ των πράσινων αναδείχθηκαν οι Κέι Σι Ρίβερς και Τζέιμς Γκιστ με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 13-6, ενώ στο 6’ η Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ μείωσε σε 16-13. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 8’ (18-18), όμως οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα σερί 5-0 για το 23-18 του 9’, πριν το 25-21 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο. Στο13’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 35-26, αλλά η Μακάμπι μείωσε σε 39-38 στο 16’, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγούμενη με 49-43!

Στο 24’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διψήφια πόντων (56-45), εντούτοις οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 60-53 στο 27’.  Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 67-56, ενώ στο 31’ ξέφυγε με 72-56! Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-43, 67-56, 89-76

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (1), Ρίβερς 15 (3), Παππάς 14, Ντένμον 9 (2), Γκιστ 15, Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Λεκαβίτσιους 13 (3), Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Αντετοκούνμπο 1

Μακάμπι Fox Τελ Αβίβ (Νέβεν Σπάχια): Τόμας 9 (3), Ρολ 4, Κέιν 9 (1), Τάιους 12, Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν 3 (1), Κόουλ 14 (1), Μπόλντεν 4, Παραχούσκι 6, Ζούσμαν, Τζάκσον 13 (1)

*Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τάσου Στεφάνου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα της Τρίτης (19/12). Στη θέση που συνήθιζε να κάθεται δίπλα στον πάγκο της ομάδας τα τελευταία χρόνια τοποθετήθηκε μια ανθοδέσμη.