17 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 80-72

Την 8η νίκη του έπειτα από 12 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με . Πρώτος σκόρερ των "πράσινων" ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 20 πόντους, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι προσέθεσε 14.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-2. Η Αρμάνι αντέδρασε άμεσα και στο 7’ προσπέρασε με 15-10, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-14! Οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν άμεσα και στο 11’ μείωσαν σε 23-22, ωστόσο και πάλι η ιταλική ομάδα κατάφερε να αντιδράσει και να ξεφύγει με 39-27 στο 15’! Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το «τριφύλλι» κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (39-41), ενώ στο 22’ προσπέρασε με 49-43!

Στο 24’ η Αρμάνι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (51-51), αλλά οι «πράσινοι» πέτυχαν να ξεφύγουν με 62-53 στο 27’ και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 64-57. Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε ολοκληρωτικά και έφτασε στη νίκη με 80-72!

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 2

Αρμάνι Μιλάνο (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 7 (1), Μίτσοφ 13, Καλνιέτις 7 (1), Ταρζέφσκι 9, Τσιντσιαρίνι 7, Εμπαγέ 2, Θίοντορ 9 (1), Τζέφερσον 2, Μπέρτανς, Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 11

*Πριν την έναρξη του αγώνα ο Νικ Καλάθης βραβεύτηκε ως ο MVP του μήνα Νοεμβρίου στη Euroleague δια χειρός Φραγκίσκου Αλβέρτη.