19 Οκτωβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στη Σλοβακία

Σλάβια - Παναθηναϊκός 63-67

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει με νίκη την ευρωπαϊκή πορεία του στο EuroCup, αφού έφυγε με το διπλό από τη Μπάνσκα Μπίστριτσα, κερδίζοντας με 63-67 τη Σλάβια.

Οι «πράσινες» κατάφεραν να κάνουν το δύο στα δύο στη Σλοβακία και επιστρέφουν στην Αθήνα με το απόλυτο ενόψει των δύο εντός έδρας αναμετρήσεων με Μπεσίκτας (26/10) και Μέχελεν (1/11).

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Τζόουνς με 22 πόντους, πρώτη σε ασίστ η Παυλοπούλου που μοίρασε 7 και κομβική ήταν η παρουσία της Σταμολάμπρου στα τελευταία λεπτά με ένα εύστοχο τρίποντο και 2/2 βολές.

Το σκορ για το «τριφύλλι» άνοιξε η Τσβίτκοβιτς (0-2) και ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 7-0 με τη Σλάβια να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχες βελτίωσαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα σε 11-11, όμως οι «πράσινες» απάντησαν με δικό τους σερί και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με +8 (13-21).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟ και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέτυχε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο +16 (20-36). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 27-38 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Με την επιστροφή στο παρκέ το «τριφύλλι» διατήρησε διψήφια διαφορά στην αρχή της περιόδου αλλά βρέθηκε σε δύσκολη θέση με τις Τσβίτκοβιτς και Σταμολάμπρου να «φορτώνονται» με το τρίτο τους φάουλ. Η Σλάβια ψαλίδισε τη διαφορά και ισοφάρισε (50-50) στο 29’. Δύο εύστοχες βολές της Τζόουνς έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο τέλος του δεκαλέπτου (50-52).

Με καλό ρυθμό μπήκαν οι «πράσινες» στην τελευταία περίοδο και έχτισαν εκ νέου διαφορά +8 (52-60) με έξι συνεχόμενους πόντους από Τζόουνς και Παυλοπούλου. Η Σλάβια όμως βρήκε τις λύσεις επιθετικά για να ισοφαρίσει σε 60-60, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Σταμολάμπρου με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα +3 (62-65) στον Παναθηναϊκό στο 38’. Ακολούθησαν κάποια αμφιλεγόμενα σφυρίγματα όπως το επιθετικό φάουλ και η τεχνική ποινή στη Τζόουνς στο 1.23 πριν το τέλος αλλά και το τρίτο επιθετικό της Τσβίτκοβιτς (4ο συνολικά) στα 21’’ πριν τη λήξη, όμως το «τριφύλλι» άντεξε και με δύο βολές της Σταμολάμπρου πήρε τη νίκη με 67-63.

Δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 14(1), Τζόους 22(1), Παυλοπούλου 5, Σωτηρίου 7, Σταμολάμπρου 8(2), Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα, Ρέιντζ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη.