15 Οκτωβρίου 2023

Μπάσκετ ανδρών: διπλό στο Περιστέρι

Περιστέρι - Παναθηναϊκός 64-66

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου bwin με 66-64 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με ανατροπή, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους.

Αναγνωριστικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες με το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά στο 4’ (4-3). Μετά από μικρό σερί, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στον αγώνα με 4-5 σε ένα διάστημα που τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι πράσινοι αναζητούσαν τον δρόμο προς το καλάθι (6-6 στο 8’). Το δεκάλεπτο και έπειτα από συνεχόμενα καλάθια σε κάθε πλευρά έληξε στο 13-11.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου και συγκεκριμένα στο 13’, το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται με 19-11, με τον Παναθηναϊκό να…σπάει το σερί μετά το 6-0 (19-13) προτού η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη φτάσει στο +10 (23-13). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μείωσαν σε 25-18 στο 16’, όμως οι γηπεδούχοι «έγραψαν» την μεγαλύτερη διαφορά τους με το 31-18 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 36-24.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, το Περιστέρι με αναπάντητους πόντους δημιούργησε μία απόσταση της τάξεως του 45-26 στο 23’. Το 47-29 του 24ου λεπτού, μετατράπηκε σε 47-36 λίγο αργότερα με τους πράσινους να ανεβάζουν ρυθμό. Το Περιστέρι ξέφυγε και πάλι, με το τριφύλλι να επιστρέφει και στο 28’ να κατεβάζει σε μονοψήφια διαφορά (53-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον πίνακα του σκορ στο 55-46, ενώ οι πράσινοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο βλέποντας το -4 στο ξεκίνημα του τέταρτου (55-51). Στο 35’ οι δύο ομάδες ήταν στο 62-54, ενώ ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού που προκάλεσε το 62-59 4μιση λεπτά πριν το τέλος. Ο αγώνας κρίθηκε στο νήμα με τους πράσινους να παίρνουν τη νίκη με 64-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4, Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Χαντς 6 (1), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5, Μήτρου-Λονγκ 6, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 11 (1), Χουγκάζ 4, Ζούγρης 2

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π.Καλαϊτζάκης 16 (2), Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 11, Γκριγκόνις 20 (3), Ερνανγκόμεθ 4, Μοραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)