31 Οκτωβρίου 2023

Μπάσκετ ανδρών: διπλό στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 54-66

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 66-54 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League, σε αγώνα που έλαβε χώρα στο ΣΕΦ. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Ντίνος Μήτογλου με 20 πόντους.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ (0-3) και τον Ολυμπιακό να κάνει το 5-3 μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν απάντησαν με δικό τους σερί για το 5-9 στο 5’. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (12-9) με τους πράσινους να μειώνουν σε 12-11, με το οποίο έληξε και η πρώτη περίοδος. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (12-14) και έπειτα από την ισοπαλία στους 14 πόντους, ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους 13-4 μέχρι και το 17ο λεπτό με τον πίνακα να γράφει το 27-18. Το τριφύλλι στο επόμενο διάστημα μέχρι και το ημίχρονο πλησίασε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στους 3 πόντους διαφοράς (31-28).

Στα ίδια επίπεδα κύλησε το παιχνίδι και με την επιστροφή από το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 37-33 στο 23ο λεπτό, προτού ο Παναθηναϊκός ισοφαρίσει σε 37-37. Οι πράσινοι πήραν τα ηνία με 39-42 και έπειτα ξέφυγαν με 40-45. Η καθοριστική περίοδος εκκίνησε με τη διαφορά στο δίποντο (43-45), με τους πράσινους να παίρνουν και πάλι απόσταση με 5 πόντους (45-50) στο τρίτο λεπτό της περιόδου. Στο 26ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά του με 50-56 και από εκεί και πέρα βρήκε τις καλύτερες επιλογές για να τελειώσει τον αγώνα με το +12 (54-66).

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάνααν 11 (3), Φαλ 2, Παπανικολάου 5, Πίτερς 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 14 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Πάπας, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοφ 6, Τανούλης

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι 11 (3), Γκραντ 8, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 20 (2), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5, Σαμοντούροβ, Αντετοκούνμπο, Ερνενγκόμεθ 10 (1).