28 Οκτωβρίου 2023

Ευρωλίγκα: νίκη με Μπασκόνια

Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 95-81

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 95-81 της Baskonia Vitoria-Gasteiz στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Ματίας Λεσόρ και Ντίνος Μήτογλου με 23 πόντους έκαστος.

Δεδομένου πως ο Οκτώβριος είναι ο μήνας πρόληψης και ενημέρωσης κατά του καρκίνου του μαστού, της νόσου που αποτελεί την πρώτη αιτία θανάτου από καρκίνο σε γυναίκες. Γι’ αυτό και πριν την έναρξη της αναμέτρησης με την Baskonia Vitoria-Gasteiz, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός, δια του προέδρου της Βασίλη Παρθενόπουλου, βράβευσε 12 γυναίκες Survivors που πάλεψαν και νίκησαν τον καρκίνο του μαστού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Baskonia Vitoria-Gasteiz ξεκίνησε δυναμικά το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-3. Οι πράσινοι αντέδρασαν και στο επόμενο λεπτό ισοφάρισαν σε 8-8, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι αέρα πέντε πόντων στο 7’ (15-20). Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 24-22 και στο 12’ ξέφυγε με 30-25.  Στο 14’ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (37-30), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-43 υπέρ του.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 57-48 στο 23’, ωστόσο στο 25’ οι Βάσκοι μείωσαν σε 61-59 και στο 29’ ισοφάρισαν σε 63-63. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 70-66 και στο 31’ έγινε το 75-66. Στο 32’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (77-66) και στο 33’ έγινε το 81-68 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 95-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3 (1), Γκάι 13 (2), Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 12 (1), Γκραντ 9 (1), Λεσόρ 23, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 23 (2).

Baskonia Vitoria-Gasteiz (Πεναρόγια): Χάουαρντ 22 (2), Μάνιον 17 (2), Ραϊέστε 2, Σεντεκέρσκις 9, Κότσαρ 8, Κοστέλο 4, Μακιντάιρ 2.