30 Οκτωβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στον Αθηναϊκό

Αθηναϊκός - Παναθηναϊκός 50-83

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε άνετα του Αθηναϊκού εκτός έδρας με 83-50 και πέτυχε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Με κεκτημένη ταχύτητα συνεχίζουν τις νίκες τους οι «μαχητικές ψυχές» του «τριφυλλιού» που πέρασαν άνετα από το κλειστό της Εργάνης παρουσία πολυάριθμων «πράσινων» οπαδών.

Οι «πράσινες» συνέχισαν νικηφόρα και την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος έχοντας το απόλυτο 4 στα 4.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΠΑΟ δεν μπήκε πολύ δυναμικά με αποτέλεσμα να είναι πίσω στην πρώτη περίοδο με σκορ 12-11.

Ωστόσο οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη συνήλθαν άμεσα και στη δεύτερη περίοδο περιόρισαν τις γηπεδούχες και παράλληλα έβλεπαν το καλάθι …τεράστιο και έτσι πήραν εμφατικό προβάδισμα στο κλείσιμο του ημιχρόνου με 33-18.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο αν και δέχτηκε αρκετούς πόντους από την ομάδα του Βύρωνα και η Τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-35 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ πάτησε γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά με τον πίνακα να γράφει για τελικό σκορ το 83-50.

Το βάρος στο σκοράρισμα σήκωσε η Ρέιντζ με 21 πόντους και τρία τρίποντα ενώ οι Παυλοπούλου και Χαιριστανίδου πέτυχαν από δέκα πόντους.

Οι πόντοι του «τριφυλλιού» προήλθαν με 16/20 βολές, 23/45 δίποντα και 7/22 τρίποντα ενώ οι πόντοι του Αθηναϊκού προήλθαν από 7/17 βολές, 8/36 δίποντα και 9/25 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 12-11, 18-33, 35-54, 50-83

Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι Φίλοξι 8(1), Καλαφάτη 5(1), Στεφανίδου 6(2), Τσίκα 8(2), Μάνου 3(1), Παρασκευοπούλου 8, Τραγουστή 8(2), Χάρις 4.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 6, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 4,  Αλεξανδρή 14(1), Τζόουνς 2,  Ρέιντζ 21(3), Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Χαιριστανίδου 10.