27 Οκτωβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: ήττα από Μπεσίκτας

Παναθηναϊκός - Μπεσίκτας 62-71

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Μπεσίκτας στην 3η αγωνιστική του EuroCup, παρουσία 500 «πράσινων» φιλάθλων στο κλειστό του Χολαργού.

Οι «πράσινες» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην Ευρώπη με 62-71 από την τούρκικη ομάδα και πλέον κοιτάζουν το πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα στη Μέχελεν (1/11, 20.30).

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Τζόουνς με (20π.), ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά της Σταμολάμπρου (13π.) και της Παυλοπούλου (12π.).

Δυνατά ξεκίνησαν οι «πράσινες» με την Παυλοπούλου να ανοίγει το σκορ (3-0) και λίγα λεπτά αργότερα  προηγήθηκαν με 12-4. Η Μπεσίκτας όμως απάντησε με δικό της σερί για το 16-14 στη λήξη της περιόδου.

Στην αρχή του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν (20-20) στο 14ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (30-31). Το ημίχρονο έληξε 34-38 υπέρ της Μπεσίκτας.

Με την επιστροφή οι φιλοξενούμενες ανέβασαν στροφές και έχτισαν διαφορά, η οποία ενισχύθηκε με δύο διαιτητικά σφυρίγματα (αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή στη Σωτηρίου) και το σκορ έγινε 36-50.  Οι «πράσινες» πάλεψαν για να μαζέψουν τη διαφορά με το δεκάλεπτο να λήγει 44-56.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας να καλύψει διαφορά +12, όμως πάλεψε και με συνεχόμενους πόντους από τη Τζόουνς μείωσε στο -4 (59-63) στο 39’ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τζόουνς 22, Παυλοπούλου 12(2), Ρέιντζ, Σταμολάμπρου 13(1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου, Τσβίτκοβιτς 9(1), Κωτούλα, Σωτηρίου 4.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Μέχελεν επιβλήθηκε 60-96 εκτός έδρας της Σλάβια και με αυτά τα δεδομένα η βαθμολογία με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του Group E  έχει διαμορφωθεί ως εξής με τους συντελεστές πόντων:

1) Kangoeroes Mechelen 2-1 (+5)

2)Besiktas 2-1 (0)

3) Παναθηναϊκός 2-1 (-5)

4) Slavia Banska Bystrica 0-3