21 Οκτωβρίου 2023

Ευρωλίγκα: ήττα από Μακάμπι

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-86

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Maccabi Playtika Tel Aviv (81-86) στο ΟΑΚΑ μετά από παράταση σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Λούκα Βιλντόζα με 15 πόντους.

Η Maccabi Playtika Tel Aviv ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 12-9, ενώ στο 6’ ξέφυγε με 15-9. Στο 8’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-12, ωστόσο στο 9’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (12-20), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 20-15. To 23-15 υπέρ της Maccabi Playtika Tel Aviv στο 11’΄έγινε 24-20 στο 14’, όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-24.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 47-38 στο 26’ και λίγο αργότερα σε 47-42 με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόστασή τους από το τριφύλλι με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το 49-57. Ο Παναθηναϊκός με την έναρξη της καθοριστικής περιόδου, ανέβασε και άλλο τα επίπεδα της έντασης και με 10-5 επιμέρους σκορ από το 31’ έως και το 33’ έφτασε στο -3 (59-62). Στο 36’, οι πράσινοι έκαναν το 64-66, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-66 έπειτα από την πρώτη περίοδο. Στο 38’ ο πίνακας έδειξε το 70-68 πριν η Maccabi ισοφαρίσει.

Η τέταρτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 72-72, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Εκεί, η Maccabi βρέθηκε στο 73-78 με το τριφύλλι να παραμένει κοντά (75-78). Στα 14’’ πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 82-79 υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο στα 6’’ (81-82), όμως οι αντίπαλοι πήραν τη νίκη με 81-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72, 81-86 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 15 (4), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12, Αντεοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 13 (3), Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 11, Μαντζούκας.

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντι Μπαρτλομέο 15 (5), Ριβέρο, Κοέν 3 (1), Νίμπο 12, Μπλατ 12 (1), Κόλσον 21 (1).