10 Οκτωβρίου 2023

Μπάσκετ: νίκη με Μαρούσι

Παναθηναϊκός - Μαρούσι 82-71

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Αμαρουσίου με 82-71 στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Λούκα Βιλντόζα και Λευτέρης Μαντζούκας με 12 πόντους έκαστος.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-10 στο 5’. Στο 7’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 13-11, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (16-16). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-17 στο 12’ και στο 15’ ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (34-23).

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους πράσινους προηγούμενους με 47-29 και στο 23’ ξέφυγαν με 54-31. Στο 25’ η διαφορά έφτασε στο +28 (61-33) για το «τριφύλλι» με το Μαρούσι να μειώνει σε 63-43 στο 29’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 69-45. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το Μαρούσι να βρίσκει την ευκαιρία να μειώσει για το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9 (1), Βιλντόζα 12 (1), Γκάι 4, Μωραϊτης 6 (2), Μπαλτσερόφσκι7, Σλούκας, Σαμοντούροβ 2, Γκραντ, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο 9, Γκριγκόνις 11 (3), Μαντζούκας 12 (2).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Σταυρακούκας, Χιλ 7 (1), Πένο 7 (1), Ξύδας 3 (1), Τζούστον21 (1), Ραντούλιτσα 5, Παπαγεωργόπουλος, Νικολαϊδης 4, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 13 (1), Λούκοβιτς 11, Καλογερίας