14 Δεκεμβρίου 2023

Βόλεϊ ανδρών: ήττα από Μόντσα

Παναθηναϊκός - Μόντσα 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς με την πανίσχυρη Μόντσα στο τάι μπρέικ σε ένα κατάμεστο Μετς και έδειξε ότι μπορεί να την κοιτάξει κατάματα στον επαναληπτικό για την πρόκριση στα Προημιτελικά του Challenge Cup.

Δυνατή μάχη έδωσε ο Παναθηναϊκός και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω κόντρα στην Ιταλική ομάδα. Σίγουρα η ήττα δεν ήταν το ζητούμενο ωστόσο ο Παναθηναϊκός έχει και την ποιότητα και την ψυχή να κάνει το κάτι παραπάνω.

Ένας άκρως σοβαρός Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο σετ και κατάφερε μάλιστα να το κατακτήσει. Η αρχή του σετ ήταν καλή για το «τριφύλλι» και με δύο πόντους του Θανάση Πρωτοψάλτη ήρθαν οι δύο πρώτοι πόντοι ψυχολογίας. Ο Γίρι Κόβαρ πανηγύρισε έξαλλα το μπλοκ που έκανε το 6-3, ωστόσο οι Ιταλοί το μάζεψαν εκ νέου το σκορ σε 8-8. Οι  «πράσινοι» με πολυφωνία στην επίθεση πέρασαν ξανά μπροστά και «έχτισαν» διαφορά +6 (19-13). Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (23-20) ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 (25-21).

Στο δεύτερο σετ οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά ωστόσο ο Θανάσης Πρωτοψάλτης και πάλι με έξυπνα περάσματα κράτησε το σκορ στο 3-5. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε το σκορ στο 6-9 και εν συνεχεία στο 6-11 παρά τη σπουδαία προσπάθεια του Κοντοστάθη να σώσει τη μπάλα. Με πανέξυπνη προσπάθεια του Ιερεουθέλο και τελείωμα του Βουλκίδη ήρθε το 9-12 ενώ ο Πρωτοψάλτης έγραψε το 10-14. Με έξυπνη μανσέτα του Πετρέα και τελείωμα του Ερνάντεζ ήρθε το 14-17 ωστόσο με δύο λάθη ήρθε το 14-19 και κατόπιν το 15-21. Τελικά η Μόντσα κατέκτησε το σετ με 18-25 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και με εξαιρετικό Ερνάντεζ έκανε το 3-1 και μετέπειτα ο Βουλκίδης έκανε το 5-3. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο και πήραν προβάδισμα με 8-9 και 10-11 αντίστοιχα, όμως ο Ερνάντεζ με άσο έκανε το 12-11. Η Μόντσα με άσο έκανε το 14-15 όμως Ερνάντεζ δήλωσε παρών και ισοφάρισε σε 15-15 και με μπλοκ του Κόβαρ ήρθε το 17-15.  Με μπλοκ ήρθε το 19-16 εν μέσω αποθέωσης και ο Θοδωρής Βουλκίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 21-19. Ο Βουλκίδης πήρε κρίσιμο πόντο στο 23-22  και ο Γίρι Κόβαρ έκανε το 24-22 και τελικά με άουτ των Ιταλών ήρθε το 25-22.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο Ερνάντεζ πήρε τον πρώτο πόντο και έκανε το 1-2  ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και πήραν προβάδισμα 3-7 και μετά με 6-10. Με δύσκολη προσπάθεια του Φερνάντο Ερνάντεζ έγινε το 9-13 ενώ μια λανθασμένη διαιτητική απόφαση έφερε το 11-15. Όμως σε αυτό το σημείο ξεσηκώθηκε το γήπεδο και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 13-15 και με άσο ο Πρωτοψάλτης έκανε το 14-15. Ο Ανδρέας Φράγκος έκανε το 16-19  ενώ κατόπιν ο Πετρέας πήρε τον πόντο για το 17-22 όμως οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ με 18-25 και κατέκτησαν το σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Θανάσης Πρωτοψάλτης άνοιξε λογαριασμό με πέρασμα ακριβείας και έκανε το 1-0 όμως οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν σε 2-3. Κάποια πράσινα λάθη έφεραν το 4-6  και οι φιλοξενούμενοι με ψυχολογία έφτασαν στο 5-8.  Με τον Γίρι Κόβαρ στο σερβίς ήρθε η μείωση σε 7-8. Οι Ιταλοί μπόρεσαν και πήραν πάλι διαφορά στο 9-12 και τελικά το κατέκτησαν με 9-15.