26 Δεκεμβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: πρόκριση με οσφπ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 65-61

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 65-61 επί του Ολυμπιακού στην κατάμεστη Λεωφόρο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινες» πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη-πρόκριση, η οποία ήρθε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με νίκη επί του Ολυμπιακού στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Με πολύ καλή εμφάνιση από τις Τζόουνς (24π.) Τσβίτκοβιτς (15π.) και double double της Αλέιν (12π. & 18 ριμπ.), ο Παναθηναϊκός έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για το 2023.

Η μοναδική αρνητική σελίδα του ντέρμπι ήταν  η διαιτησία που στο καλύτερο παιχνίδι που μπορεί να παρακολουθήσει κανείς στην Α1 γυναικών, πρωταγωνίστησε αρνητικά και ήταν κατώτερη της περίστασης.

Δυστυχώς, η ομάδα μας κλήθηκε να υπερβεί τόσο το εμπόδιο του αντιπάλου όσο και τα προκλητικά σφυρίγματα αλλά κυρίως τα προκλητικά μη σφυρίγματα. Παρόλα αυτά, οι «πράσινες» απέδειξαν για ακόμη μια φορά γιατί ονομάζονται «μαχητικές ψυχές».

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στο ματς με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ (0-8). Άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο της Τζόουνς περίπου στα μισά της περιόδου (3-8) και μείωσε στο -3 (7-10) με τρίποντο της Παυλοπούλου. Με τη βοήθεια της διαιτησίας ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +7 (7-14) αλλά οι «πράσινες» με δικό τους σερί 5-0 μείωσαν στο καλάθι (12-14). Το δεκάλεπτο έληξε 14-19.

Η Τζόουνς έδωσε τη λύση για να πλησιάσει ξανά στο -2 (17-19) ο Παναθηναϊκός και η Αλέιν έφερε το σκορ στα ίσα (19-19). Το «τριφύλλι» με τη Τζόουνς (13π. ημιχρ.)  και τη Τσβίτκοβιτς (10π. ημιχρ.) να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση πέρασε μπροστά (33-32) και με +5 (38-33) στο 19ο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-35 υπέρ των «πρασίνων».

Παρόμοια ήταν η εικόνα του ματς με την επιστροφή στο παρκέ με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να το σβήνει. Το σκορ ήταν ισόπαλο (44-44) στα μισά του δεκαλέπτου και για τα επόμενα 3,5 λεπτά περίπου καμία ομάδα δε βρήκε σκορ. Με πολύ σημαντικούς πόντους από τη Σωτηρίου το τριφύλλι» προηγήθηκε με +3 (50-47) και με κερδισμένο καλάθι και φάουλ της Τσβίτκοβιτς στην εκπνοή του χρόνου (2,2’’) το σκορ έγινε 53-49.

Με φόρα από την προηγούμενη περίοδο μπήκε ο ΠΑΟ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχτισε διαφορά +8 (57-49). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με το «τριφύλλι» να μη βρίσκει τις επιθετικές λύσεις για να καθαρίσει το ματς με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να μειώσουν στον πόντο (59-58) στο 38’ και να περάσουν μπροστά (59-60) στο 1.09’ πριν το τέλος. Η Τζόουνς στο σημείο αυτό πήρε τα ηνία και με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα +3 (63-60) στο 39ο λεπτό. Εύστοχες βολές από τις Σωτηρίου και Τζόουνς στη διαδικασία των φάουλ στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 65-61.

Δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 2, Παυλοπούλου 3(1), Τσβίτκοβιτς 15(1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 24(3), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 12.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 5, Σπυριδοπούλου 6(1), Σύρρα 4, Νικολοπούλου 8(1), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 16, Κολλάτου, Τόμπιν 7.