29 Δεκεμβρίου 2023

Ευρωλίγκα: νίκη με Ερυθρό Αστέρα

Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 82-65

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 82-65 του Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μήτογλου με 15 πόντους.

Ο Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 7-4, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 8-7 στο επόμενο λεπτό. Στο 6’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 11-7, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 στο 7’, ενώ στο 8’ το σκορ έγινε 18-13 υπέρ του «τριφυλλιού». Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό AKTOR προηγούμενο με 20-17 και στο 12’ ξέφυγε με 25-19.

Ο Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade μείωσε σε 27-25 στο 15’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-31.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 11 πόντους διαφορά στο 22’ (44-33) με τον Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade να απαντά με ένα σερί 6-0 για το 44-39 του επόμενου λεπτού. Το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 53-44 στο 25’, ενώ στο 26’ πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά (55-44). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 57-50 στο 28’, όμως στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι ξέφυγαν με 61-50 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε διαφορά 13ων πόντων (63-50), όμως στο 35’ ο Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade μείωσε σε 67-59. Τελικά οι πράσινοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 14 (2), Ναν 6, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 9 (1), Μήτογλου 15, Ερνάνγκομεθ 4.

Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς, Χάνγκα 6, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Τόμπι 2, Μπολομπόι 15 (1), Νέντοβιτς 15 (1), Γκιεντράιτις 1, Ντος Σάντος 12 (2).