15 Δεκεμβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: ήττα στο Eurocup

Παναθηναϊκός - Άρκα Γκντίνια 56-66

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Άρκα Γκντίνια στη φάση των πλέι οφ του EuroCup και θα παλέψει στην Πολωνία για την πρόκριση.

Οι «πράσινες» γνώρισαν την ήττα με 56-66 στο κλειστό του Χολαργού και θα πρέπει να κερδίσουν με +11 στην Πολωνία για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ νευρικά για τις δύο ομάδες και είναι χαρακτηριστικό ότι πολύ δύσκολα βρισκόταν ο δρόμος προς το καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει τρόπους καλής αμυντικής λειτουργίας μέχρι περίπου τα μισά της περιόδου, όμως αντιθέτως δεν έβρισκε διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν το «τριφύλλι» να είναι πίσω στο σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου με 9-17 με την Αλέιν να προσπαθεί κάτω από τα καλάθια και να παίρνει το βάρος στο σκοράρισμα.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά και οι φιλοξενούμενες πέτυχαν double score με 13-26 περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η Τζόουνς με γκολ-φάουλ έκανε το 18-28, ενώ η ίδια παίκτρια το έφτασε στο 21-28 που ήταν τελικά και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινες» μείωσαν σε 26-33 κι εν συνέχεια σε 29-36 με τρίποντο της Παυλοπούλου και πόντους από την Αλέιν (31-36).  Η Τζόουνς πήρε το όπλο της σε αυτή την περίοδο και μείωσε σε 37-44 με ωραία προσωπική ενέργεια ενώ η Παυλοπούλου έκανε το 41-47. Η 3η περίοδος έκλεισε με 41-48.

Η Παυλοπούλου μάζεψε εκ νέου τη διαφορά στο 43-48 ενώ η Τζόουνς μείωσε και πάλι σε 47-52 φτάνοντας τους 20 πόντους. Η Σωτηρίου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 51-59 στα 2.30 λεπτά πριν τη λήξη αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν 56-66.

Δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Αλέιν 14, Τσβίτκοβιτς 4, Τζόουνς 23(2), Παυλοπούλου 9(1), Χαιριστανίδου, Σωτηρίου 4, Σταμολάμπρου, Θεοδωρομανωλάκη.

Γκντίνια (Μέστχαντ): Κόουλινγκ 11, Ντέιβις 19, Κάστανεκ 8, Μίσκινιεν 9, Βρεζίνσκι, Μπαζάν 4, Μπορκόφσκα 15, Ποντόρνα, Πιούτερ, Σβίικιεβιτς και Ζιτκόφσκα.