10 Δεκεμβρίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στον Απολλώνιο

Απολλώνιος - Παναθηναϊκός 0-3 σετ

Το γυναίκειο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-0 σετ επί του ΟΦΑ Απολλώνιου στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League στο κλειστό του Κερατσινίου.

Τα «φίνα κορίτσια» μάζεψαν το τρίποντο κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα του Απολλώνιου με πολύ καλή εμφάνιση.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο πρώτο σετ που προηγήθηκε με +4 (11-15) και διεύρυνε τη διαφορά στο +8 (12-20) για το 1-0 (25-17.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο επόμενο σετ με τις «πράσινες» να ελέγχουν το ρυθμό από την αρχή (2-11) και να πετυχαίνουν το 2-0 (18-25).

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Απολλώνιος είχε το προβάδισμα μέχρι την ισοφάριση σε 16-16 από τις «πράσινες». Οι γηπεδούχες στη συνέχεια διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε τρόπους να το «σβήνει». Το «τριφύλλι» ύστερα από αρκετές ισοπαλίες κατέκτησε το σετ με 26-28 για το 0-3.