23 Δεκεμβρίου 2023

Βόλεϊ ανδρών: ήττα στην Ιταλία

Μόντσα - Παναθηναϊκός 3-0 σετ

O Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στο Challenge Cup καθώς αποκλείστηκε στη φάση των «16» από την πανίσχυρη Μόντσα. Στο ιταλικό γήπεδο βρέθηκαν 40 «αιώνια πιστοί» που στήριξαν την προσπάθεια της ομάδας.

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 3-0 σετ από την ιταλική ομάδα και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο κλειστό του Μετς (3-2 σετ), δε θα συνεχίσουν στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε κόντρα στο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά δε μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση (χρειαζόταν καθαρή νίκη ή νίκη στο τάι μπρέικ για να προκριθεί) και πλέον στρέφει το βλέμμα του στις εγχώριες διοργανώσεις.

Στο πρώτο σετ το «τριφύλλι» βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (16-9), με τη Μόντσα να εκμεταλλεύεται την μπλοκ άμυνα και να σταματάει αρκετές από τις επιθέσεις των «πρασίνων». Οι Ιταλοί διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στο 1-0 (25-15).

Με παρόμοιο τρόπο εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ μέχρι το σημείο που ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά (16-10) μειώνοντας στο -2 (21-19). Οι «πράσινοι» με σαφώς βελτιωμένη απόδοση ισοφάρισαν σε 24-24. Με το σκορ στο 25-25 όμως, οι Ιταλοί έτρεξαν ένα σερί 2-0 και διπλασιάσαν τα σετ τους (27-25).

Στην αρχή του τρίτου σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-7) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν διαφορά πιέζοντας από το σερβίς. Η Μόντσα προηγήθηκε με +7 (16-9) και έθεσε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ (25-17) και του αγώνα.