18 Δεκεμβρίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στη Θεσσαλονίκη

Πρωταθλητές Πεύκων - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ στην 10η αγωνιστική της Volley League.

Οι «πράσινες» παρόλο που δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, κατάφεραν να αναστρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν σε μια καθαρή νίκη που τις ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Προς το τέλος, τα Πεύκα πήραν προβάδισμα +2 (19-17), όμως οι «πράσινες» ανέτρεψαν τη διαφορά και έκαναν το 22-23. Οι γηπεδούχες ωστόσο κατάφεραν να κάνουν το 1-0 (25-23).

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένο και από την αρχή έχτισε διαφορά ασφαλείας(5-10). Η απόδοση της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και ισοφάρισαν σε 1-1 (16-25).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο ΠΑΟ και στο επόμενο σετ και μάλιστα ξεκίνησε με σερί 7-0. Τα Πεύκα με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά (12-11), όμως ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση και ανέκτησε ξανά τα ηνία για το 2-1 (20-25) υπέρ του.

Το τέταρτο σετ ανήκε κι αυτό στις «πράσινες» που κράτησαν την καλή εικόνα τους και έχτισαν ένα +7 (13-20) για να φτάσουν στην κατάκτηση κι αυτού του σετ (19-25) και του ματς.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-23

2ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 16-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 20-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 16-25, 20-25, 19-25) σε 99′

Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκραφ 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 46% άριστες), Καντγουορθ 22 (18/42 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 24% άριστες), Μορένο 19 (16/58 επ., 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 59% υπ. – 38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Καρκάσες 9 (9/34 επ., 37% υπ. – 26% άριστες), Άτκινσον 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 5 (5/18 επ., 31% υπ. – 15% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 12 (5/13 επ., 7 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. – 26% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Κελεσίδη.