3 Δεκεμβρίου 2023

Μπάσκετ ανδρών: νίκη με Καρδίτσα

Παναθηναϊκός - Καρδίτσα 77-53

O Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα (77-53) της Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται 7-2, ενώ στο 8’ ξέφυγε με 26-10. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-14 υπέρ των πράσινων και στο 11’ έγινε το 32-14.

Στο 16’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 24 πόντους διαφορά (44-20), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα σερί 8-0 για το 44-28 του 19’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-28 και στο 24’ έγινε το 54-34. Στο 29’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 64-38 με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 64-41. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει άνετα στη νίκη με 77-53.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 47-28, 64-41, 77-53

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10 (1), Βιλντόζα 15 (2), Γκάι 5, Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 5 (1), Σαμντούροβ 5, Γκραντ 4, Ναν 4, Αντετοκούνμπο 20, Γκριγκόνις, Μαντζούκας 5 (1).

Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6, ΜακΚάλουμ 2, Μπιουκάναν 5, Κλάασεν 3, Σμιθ 10, Μαλέλης 3 (1), Δίπλαρος, Χρηστίδης  9, Τσούκας, Αβδάλας 5, Καμπερίδης 5 (1).