15 Ιανουαρίου 2024

Βόλεϊ ανδρών: νίκη με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινοι» πήραν το σημαντικό αυτό τρίποντο μέσα σε 84 λεπτά κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα της Θεσσαλονίκης με μια πολύ μεστή εμφάνιση και βρίσκονται στο -1 από την κορυφή με 26 βαθμούς. Κορυφαίοι ήταν οι Ερνάντεζ 17 (15/25 επ., 2 άσσοι) και Βουλκίδης 11 (7/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) που μίλησαν στα κρίσιμα σημεία.

O Παναθηναϊκός δεν είχε το ιδανικό ξεκίνημα στο σετ και βρέθηκε να κυνηγάει (2-7), ωστόσο γρήγορα ανέβασε στροφές και μείωσε σε 11-12. Ο ΠΑΟΚ πίεσε από το σερβίς και σε συνδυασμό με λάθη των «πρασίνων» κατάφερε να χτίσει εκ νέου διαφορά (14-17). Το «τριφύλλι» ισοφάρισε λίγο αργότερα (20-20) όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα +2 (22-24). Ένα λάθος του ΠΑΟΚ και ο άσσος από τον Μάρκου έστειλαν το σκορ στο 24-24. Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες με τον Παναθηναϊκό να κάνει τελικά το 1-0 στα σετ με 28-26.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά με τον Βουλκίδη σε θέση σερβίς (2-0), ενώ κατάφερε να χτίσει διαφορά (8-4) με τον Κασαμπαλή να μοιράζει ωραία τη μπάλα. Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ ο ΠΑΟ ήταν σε θέση οδηγού μέχρι την ισοφάριση από τον ΠΑΟΚ σε 15-15. Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι έως και το 23-23. Στο κρίσιμο αυτό σημείο ο Παναθηναϊκός έκανε το 24-23 και με άσσο του Ερνάντεζ διπλασίασε τα σετ του (25-23).

Με πολύ καλό ρυθμό συνέχισαν οι «πράσινοι» στο τρίτο σετ, όταν από νωρίς μπήκαν σε θέση οδηγού (8-5) και διεύρυναν την απόσταση ακόμη περισσότερο (21-13). Ο ΠΑΟΚ μάζεψε μεν τη διαφορά στο -5 (23-18) αλλά οι «πράσινοι» έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-19 και του ματς με 3-0.